Kopenhaga – Danijos sostinė ir didžiausias miestas. Danija tikriausiai geriausiai žinoma kaip seniausia pasaulio karalystė (jai jau 600 metų ir ji vis dar stipri) ir asocijuojasi su Hanso Kristiano Anderseno pasakomis, kurios yra svarbi kiekvieno iš mūsų vaikystės dalis. Pradžioje buvęs žvejų kaimelis, pagrindiniu šalies miestu Kopenhaga tapo XV A. praždioje, o dar po poros amžių – svarbia vieta visame Europos žemėlapyje. Šiandien Kopenhaga – ekonominis ir politinis centras, pasižymintis ne tik karališka architektūra, bet ir kultūrine bei gyventojų įvairove, kurie dūzgia po miestą mindami dviračius.
Pasakų pilys, siauros akmenuotos gatvelės, seni rąstiniai namai, kanalai, geltoni vėjo malūnai, dviračiai ir „Undinėlės“ skulptūra – visa tai – gražuolė Kopenhaga. Kelionės į šį miestą taps nepamirštamomis dėl to, jog Danijos sostinė yra labai turtinga turistiniu atžvilgiu – šiame mieste yra ir uostas, ir paplūdimiai, ir kanalai, ir istoriniai pastatai. O kur dar galybė įvairių muziejų, viešbučių, kavinių, restoranų bei mažų jaukių parduotuvėlių.
Nežinote, ką pamatyti Kopenhagoje? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Kopenhagos lankytinos vietos.
Kopenhagos Karališkasis botanikos sodas - 10 hektarų ploto bonatikos sodas yra Kopenhagos centrinėje dalyje. Pirmasis botanikos sodas sužaliavo 1600 metais, tačiau jis buvo perkeltas du kartus, kol 1870 metais įkurdintas dabartinėje vietoje. Jame auga daugiau nei 13 tūkst. rūšių augalų, kurie išdėstyti skirtinguose skyriuose: Danijos augalų, daugiamečių augalų, vienmečių augalų, Vidurio ir Pietų Europos kalnų augalų, spygliuočių augalų. Botanikos sode yra 27 šiltnamiai, žymiausias – 1874 metais pastatytas šešiolikos metrų aukščio Palmių namas. Pažintį su Kopenhaga pradėti labai patogu nuo jo, jei Jūsų atvykimo skrydis yra anksti ir visi kiti lankytini objektai dar uždaryti.
Rosenborgo pilis (Rosenborg Castle) - pastatyta miesto centre, netoli nuostabių Karaliaus sodų. Ši pilis - nepakartojamo grožio istorinis pastatas, muziejus, iliustruojantis danų kultūrinį paveldą. Vienos iš vertingiausių Rosenborg‘e saugomų kultūrinių relikvijų – karūnos deimantai ir danų karūnos teisės ir privilegijos (regalija). Didelį įspūdį paliks pagrindinė pilies salė (Long Hall), kurioje yra karaliaus sostas ir šalia išsidėstę sargybiniai – sidabriniai liūtai padaryti iš sidabro. Rosenborge esančiame muziejuje saugomi daiktai, kurie priklausė karališkajai danų giminei per pastaruosius 400 metų.
Rotušės aikštė – tai Kopenhagos širdis, pagrindinis miesto transporto susikirtimo taškas ir populiari susitikimų vieta. Šioje aikštėje galima rasti paminklą Hansui Christianui Andersenui, Drakono fontaną ir, žinoma, pačią Kopenhagos rotušę. Barokinio stiliaus Rotušė buvo pastatyta 20 a. pr. Galima užkilti į bokšto viršų ir pasigėrėti miesto panorama. Bokšte nuo 1955 m. veikia pirmasis Pasaulio laikrodis. Tai nepaprasto tikslumo laikrodis bei metų kalendorius, kurtas Jenso Olseno 27 metus.
Nyhavn – prieplauka su spalvingais namais ir restoranais abipus jos. Naujasis uostas iš tiesų yra viena iš seniausių Kopenhagos uosto dalių. Senesniais laikais buvęs miesto nusikaltimų židiniu, dabar Naujasis uostas yra pramogų vieta, kurioje daugybė lauko kavinių, restoranų ir barų. Dažniausiai visos uoste vykstančios ekskursijos prasideda nuo šios vietos. Iš šios vietos galima pasiplaukioti Kopenhagos kanalais. Pasiplaukiojimo turas nemokamai yra įtrauktas į Kopenhagos miesto kortelę. Nes apeiti visas pakrantes užtrunka nemažai laiko, o plaukiant ne tik pailsėsite, bet ir apžiūrėsite prie vandens esančią Kopenhagos dalį ir sužinosite daug informacijos iš gido. Plaukdami kanalu prisiminsite ir pasakas iš vaikystės - Andersenas gyveno ir kūrė trijuose Nyhavn namuose, pažymėtuose numeriais 18, 20 ir 67. Čia pat pamatysite ir vieną žymiausių Kopenhagos simbolių – Undinėlės skulptūrą, kurią sukurti įkvėpė H. K. Anderseno pasaka apie undinėlę ir princą.
Amalienborg rūmai – tai danų karališkosios šeimos žiemos rezidencija, ketverių rūmų, išsidėsčiusių aplink centrinę aštuonkampio formos aikštę, kompleksas. Rūmų fasadai papuošti kolonomis ir laikomi Danijos Baroko šedevrais. Aikštės centre yra raito Frederiko V-ojo statula. Rūmai iki šiol yra Danijos karališkosios šeimos nuosavybė, juose reziduojant karalienei iškeliama vėliava. Jei rūmuose yra karališkoji šeima, kasdien 12 valandą prie rūmų vyksta sargybos pasikeitimo ceremonija.
Torvehallerne - pasižiūrėję sargybos pasikeitimo ceremoniją, keliaukite į Torvehallerne papietauti. Tai viena geriausių Kopenhagos vietų, kuriose po vienu stogu yra daug kavinių ir restoranų. Torvehallerne gali pasigirti daugiau nei 60 maisto prekeivių: čia galite įsigyti visko nuo mėsos, žuvies ir egzotiškų skonių ar prabangaus šokolado iki populiariausio Kopenhagoje maisto. Išmėginkite žymųjį daniškąjį atvirą sumuštinį – smørrebrød. Šie sumuštiniai atrodo taip gražiai, kad pasidaro gaila juos valgyti.
Rundetårn (apvalusis bokštas) – XVII amžiuje pastatytas apvalusis bokštas yra seniausiai veikianti observatorija Europoje. Kai Kristianas IV pastatė bokštą, Danija Tycho Brahe dėka buvo gerai žinoma dėl savo astronominių pasiekimų. 1601 metais mirus šiam astronomui, karalius norėjo toliau tęsti jo mokslinius tyrimus, įkurdamas observatoriją pastatytame bokšte. Bokštas iki šiol yra naudojamas mėgėjų astronomų, o lankytojus jis vilioja viršuje esančia apžvalgos aikštele, iš kurios atsiveria puikus vaizdas į Kopenhagos senamiestį.
Kristianija - apsilankę Kopenhagoje rasite nepriklausomą miestą mieste, kurį prieš kelis dešimtmečius įkūrė hipių bendruomenė. Kristianija – tai vietovė, nepaisanti Danijos karalystės įstatymų ir nepavaldi valdžiai. Be abejonės, tai viena iš Kopenhagos populiariausių turistinių vietų. Vietovė yra susilaukusi ir stiprių diskusijų, ypač dėl vietinių gyventojų sušvelninto požiūrio į hašišą ir marihuaną bei smurtinių incidentų. Gyventojai šioje autonomiškoje teritorijoje nevažinėja automobiliais, Kopenhagos valdžiai moka tik už vandenį bei elektrą, o esminiai klausimai sprendžiami visuotiniu balsavimu, kuris rengiamas baro lauko terasoje, gurgšnojant alų. Jeigu ruošiatės čia eiti, nenustebkite, jeigu Jums pasiūlys įsigyti kvaišalų, pasaugokite pinigines ir nesiveskite mažų vaikų. Beje, Kristianijoje turistams fotografuoti griežtai draudžiama, tad laikykitės šios taisyklės, jei nenorite būti apiplėšti.
Kristianborgo rūmai – tai buvusi karališkoji rezidencija, įsikūrusi Slotsholmeno saloje, Kopenhagoje. Dabartinių rūmų vietoje 12 a. iškilo pirmoji miesto tvirtovė, kurią pastatė Kopenhagą įkūręs vyskupas Absalonas. Dabartiniuose rūmuose, kurie buvo atstatyti 20 am. pradžioje, įsikūręs Danijos parlamentas. Rūmuose galima apžiūrėti karališkuosius apartamentus, menes, buvusias arklides.
Strøget – didžiausia Kopenhagos prekybinė zona, esanti pačioje miesto širdyje. Tai viena ilgiausių pėsčiųjų gatvių Europoje, kurioje įsikūrę daugybė nuo nieko neišsiskiriančių iki pasaulyje gerai žinomų prekinių ženklų parduotuvių. 1100 metrų ilgio gatvė tęsiasi nuo Rotušės (Rådhuspladsen) iki Naujosios karališkosios aikštės (Kongens Nytorv). Pavadinimą gatvė įgijo 1800 m. Ji apima Nygade, Vimmelskaftet, Frederiksberggade, Østergade gatves bei Nytorv, Gammeltorv ir Amagertorv aikštes. Į Strøget užklysti verta ne tik dėl apsipirkinėjimo, tačiau ir dėl keleto šioje srityje išsidėsčiusių turistinių objektų: Helligåndskirken – Šv. Dvasios bažnyčia, kuri Kopenhagoje yra viena seniausių; Vor Frue Kirke – Dievo motinos bažnyčia, kurioje susituokė princas Federikas ir princesė Marija.
Mėlynosios planetos akvariumas - Kopenhagoje esantis Mėlynosios planetos akvariumas yra didžiausias akvariumas Šiaurės Europoje. Iš visų pusių supantis vanduo lankytojams suteikia neapsakomą jausmą, tarytum pats žmogus stebėtų povandeninį pasaulį stovėdamas jūros dugne. Akvariume plaukioja įvairios egzotinės žuvytės, rykliai, rajos, unguriai, piranijos. Puiki ir prasminga diena akvariume su vaikais – garantuota.
Tivoli pramogų parkas - viena svarbiausių Kopenhagos atrakcijų. Čia – ne tik vaikų ir suaugusiųjų pamėgti atrakcionai, bet ir fontanai, kinų pagodos, restoranai, klounų bei fokusininkų pasirodymai bei daugybė kitų pramogų. Tivoli pramogų parkas buvo įkurtas naudojant H.K. Anderseno pasakų motyvus (autoriui dar esant gyvam). Ilgainiui Tivoli tapo mėgstama Kopenhagos gyventojų šeimyninio poilsio vieta. Parko pavadinimas kilęs nuo Italijos vietovės Tivoli, kurioje gyveno H.K.Andersenas.
Bakken atrakcionų parkas - į šiaurę nuo Kopenhagos galima surasti dar vieną atrakcionų parką – Dyrehavsbakken, kuris vadinamas tiesiog Bakken. Tai seniausias pasaulyje atrakcionų parkas, įkurtas prieš daugiau nei 400 metų. Jame įrengta daugybė įvairių atrakcionų, pritaikytų ir vaikams, ir suaugusiems. Bakken parke yra net 34 pasivažinėjimo kalneliai – tiek neturi nei vienas kitas Skandinavijoje esantis parkas.
Kopenhagos zoologijos sodas - Kopenhagos zoologijos sode galima aptikti daugiau kaip 260 gyvūnų rūšių, jame gyvena daugiau nei 3000 gyvūnų. Tai vienas seniausių ir didžiausių zoologijos sodų Europoje, galintis pasigirti didžiule egzotinių gyvūnų įvairove. Vienuolikos hektarų plotą užimantis sodas visuomenei duris atvėrė 1859 metais. Kiekvienais metais jame apsilanko daugiau nei vienas milijonas lankytojų. Zoologijos sode yra sudaryta galimybė apžiūrėti gyvūnus pagal pasaulio regionus. Čia įkurdinti pingvinai, kupranugariai, poliarinės meškos, liūtai, pelikanai, flamingai, Tasmanijos velniai, lemūrai ir kt.
Carlsberg alaus muziejus - alaus muziejus įkurtas pirmosios Carlsberg alaus daryklos vietoje. Lankytojai supažindinami su garsiausio pasaulyje alaus atsiradimo istorija bei gaminimo eiga. Apžiūrima alaus butelių ir apdovanojimų kolekcija, skulptūrų sodas, galiausiai patenkama į suvenyrų parduotuvę. Turo pabaigoje kiekvieno laukia bokalas skanaus alaus. 10 tūkst. kv. m. užimantis lankytojų centras yra vienas populiariausių turistų lankomų objektų Kopenhagoje.
Naujojo Karlsbergo Glyptoteka muziejus (New Carlsberg Glyptotek) - Naujojo Karlsbergo Glyptoteka buvo vienas iš didžiausių Danijos kultūrinių investicijų XIX amžiuje. Valstybė sumokėjo vieną milijoną Karlsbergo aludariui Karlui Jacobsenui, kuris už pinigus atidavė visą kolekciją meno dirbinių. Kolekcijoje egiptiečių skulptūros, sukurtos 3000 metų prieš Kristų, Romos Imperijos periodo dirbiniai, modernūs danų ir prancūzų meno dirbiniai nuo XVIII-XIX amžiaus. Beje, muziejuje yra kavinė.
Frilandsmuseet – vienas didžiausių ir seniausių muziejų po atviru dangumi pasaulyje, esantis priemiestyje, ~15 km nuo Kopenhagos centro. Aštuoniasdešimt šešių akrų žemės sklype išsidėstęs muziejus sukaupęs daugiau nei 50 ūkių, malūnų ir namų ekspoziciją. Visi 1650-1940 metais statyti pastatai buvo atgabenti iš įvairių Danijos vietovių ir perstatyti muziejuje. Tai unikali vieta susipažinti su tuometiniu danų gyvenimu ir jų buitimi.
Kronborgo pilis - yra vienas geriausių šiaurės Europos renesanso stiliaus pavyzdžių. 1574-1585 metais Frederiko II užsakymu pastatyta pilis yra maždaug 46 kilometrų į šiaurę nuo Kopenhagos. Iki 1600 metų joje gyveno karališkoji šeima, vėliau pilis apleista. Nuo 1785 iki 1923 metų rūmuose apgyvendinti kareiviai, o nuo 2000 metų pilis įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Kronborgo pilis geriausiai žinoma dėl Viljamo Šekspyro „Hamleto“, taip pat ji garsėja ir tuo, jog joje yra ilgiausia šiaurės Europoje 60 metrų ilgio menė, vadinama „Šachmatine“ arba „Riterių sale“.
Frederiksborgo pilis - didžiausia renesansinė pilis Skandinavijoje, apsupta nuostabaus barokinio stiliaus sodo, tūno ant trijų nedidelių salelių Slotsøen ežere. Rūmai pastatyti 1600-ųjų metų pradžioje, karaliaus Kristiano IV paliepimu. Po niuniokojusių pilį gaisrų, XIX amžiaus viduryje ją atstatė Carlsbergo alaus daryklos savininkas J.C. Jacobsen. Rūmus verta aplankyti ne tik dėl gražios architektūros pastato ir sodų, bet ir dėl istorijos muziejaus, kuris lankytojus supažindina su Danijos istorija. Jame eksponuojami portretai, istoriniai paveikslai, skulptūros, veikia modernaus meno galerija.
Transportas Kopenhagoje
Kopenhagoje yra labai patogus viešasis transportas. Kelionė traukiniu arba metro iki miesto centro jums užtruks apie 15 minučių nuo oro uosto, nes jis įsikūręs pačioje Kopenhagoje. Kopenhagos viešojo transporto infrastruktūra yra viena veiksimingiausių ir patikimiausių visame pasaulyje. Visi Kopenhagos taškai yra nesunkiai pasiekiami metro, autobusais, taksi ir dviračiais. Visas miestas padalintas į keletą zonų, o visuose viešojo transporto stotelėse yra publikuojami aiškūs ir detalūs žemėlapiai. Metro Kopenhagoje važiuoja dvejomis linijomis ir visą infrastruktūrą perprasti iš tiesų nesunku. Visos populiariausios lankytinos vietos Kopenhagoje yra lengvai pasiekiamos ir metro, ir autobusais. Savaitgaliais metro važinėja ir naktį.
Rekomenduojame įsigyti Kopenhagos miesto kortelę. Įsigijęs šią kortelę galėsi nemokamai naudotis visu viešuoju transportu Kopenhagos teritorijoje (įskaitant ir oro uostą). Negana to, galėsi naudotis nemokamu įėjimu į daugiau nei 80 muziejų ar traukos vietas, taip pat gausi nuolaidas restoranuose, nuomos punktuose ir t.t. Kortelės kaina priklauso kokiam galiojimo laikotarpiui pageidausite įsigyti: gali būti 24, 48, 72 val. Kartu su suaugusiu asmeniu kortele nemokamai gali naudotis ir 2 vaikai iki 10 metų. Norėdamas įsigyti Kopenhagos miesto kortelę spausk čia.