Briuselis

Briuselis - ne tik Belgijos sostinė, bet tarsi ir visos Europos sostinė. Šiandien jis ir politinis vieningos Europos valdžios simbolis. Briuselyje įsikūrusi ne tik šalies vyriausybė, bet ir Europos Komisija – visos Europos Sąjungos vyriausybė. Po to, kai Briuselis buvo išrinktas Europos Sąjungos posėdžių vieta, miestas virto politikos ir verslo centru visoje Europoje. Belgai neturi vienos bendros kalbos, todėl šalyje yra net trys nacionalinės kalbos: prancūzų, olandų (flamandų) ir vokiečių. Būtent kalbos skiria šalį į tris dalis: pietus, šiaurę ir trečiąjį regioną – patį Briuselį. Sostinėje žmonės dažniausiai kalba prancūziškai, tačiau oficialiai miestas laikomas dvikalbiu, todėl visi pavadinimai, dokumentai ir iškabos pateikiami dviem kalbomis. Miesto pavadinimas prancūziškai yra Bruxelles, o olandiškai – Brussel. Briuselis – vienas kosmopolitiškiausių miestų pasaulyje. 27 % miesto gyventojų – užsieniečiai. Belgijos sostinė istoriškai tarsi padalinta į dvi dalis: Žemutinį ir Aukštutinį miestą. Žemutiniame mieste nuo seno gyveno darbininkai bei imigrantai. Aukštutiniame mieste, kurį buvo pamėgusi aristokratija, dabar yra įsikūrę daugybė Europos Sąjungos institucijų, jų tarpe ir viena iš Europos Parlamento būstinių. Briuselis – miestas su ilgaamže istorija, ir anksčiau, ir dabar užimantis svarbią geopolitinę vietą Europoje. Tačiau ir be politikos šiame mieste yra ką veikti ir pamatyti. Čia gausu muziejų, meno galerijų, parodų ir labai jaukių kavinių, kuriose gaminama puiki kava ir karštas šokoladas. Tiesa, sekmadieniais Briuselyje visos įstaigos nedirba.
Nežinote, ką pamatyti Briuselyje? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Briuselio lankytinos vietos.

Didžioji aikštė (Grand Place) - pati lankomiausia miesto vieta. Nuo XI a. joje vykdavo turgus. XV a. aikštėje iškilo rotušė ir įvairių gildijų namai. Beveik visi namai buvo sugriauti 1695 m. prancūzų apgulties metu. Vėliau namai buvo atstatyti barokiniu stiliumi. Verta paminėti, kad Grand Place aikštė yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Didžiosios aikštės įžymybės: Miesto rotušė, statyta 1401-1459 m., ilgainiui tapo vienu iš Briuselio simbolių.  Rotušės viduje yra neogotikinio stiliaus santuokų salė, mozaikinėmis grindimis, gobelenais bei veidrodžiais puošta Tarybos salė ir Maksimiliano kambarys. Karaliaus namas, kuriame nepaisant pompastiško pavadinimo niekada negyveno karaliai, tačiau kurį laiką veikė kalėjimas ir mokesčių tarnyba.  Dabar jame yra įkurtas Miesto muziejus, kuriame saugomi XVI a. paveikslai bei gobelenai ir kostiumai. Gildijų pastatai - tai neoklasicistinio stiliaus ansamblis, kurį sudaro šeši gildijų pastatai.
Besišlapinančio berniuko skulptūra – tai turbūt garsiausias Briuselio pilietis. Autentiškai vadinama Manneken Pis, buvo pastatyta 1619 m. Pasakojama, kad šia skulptūra yra įamžinta valstybės karinė narsa. Berniukas yra XII a. kunigaikščio sūnus, kuris šlapinosi prie medžio per mūšį. Gyva tradicija, kad atvykę pasisvečiuoti kitų šalių vadovai dovanoja berniukui drabužius su tautiniais motyvais. Ypatingų švenčių metu jo nuogumas pridengiamas Elvio Preslio, Peliuko Mikio ar Mocarto drabužiais, o kartais - netgi tautiniais Europos Sąjungos valstybių kostiumais. Visą rūbų kolekciją galima apžiūrėti Briuselio miesto muziejuje Didžiojoje aikštėje.
Besišlapinančios mergaitės skulptūra - buvo sukurta 1985 metais. Idėjos autorius - Denisas Adrien Debouvrie. Mergaitė Jeanneke Pis 1987 metais buvo užkelta ant postamento ir oficialiai atidengta, tačiau iki šiol yra žinoma retam miesto svečiui. Kaip byloja lentelė, mergaitės skulptūrėlė buvo sukurta vardan lyčių lygybės. Palaikantieji šią idėją į mergaitės prisisiotą balutę gali mesti monetas.
Briuselio Karališkieji rūmai - neoklasikinio stiliaus pastatas, kuris yra oficiali karališkosios šeimos atstovų būstinė. Rūmai įsikūrę Place des Palais aikštėje ir yra vienas gražiausių statinių Aukštutinėje miesto dalyje.
Mini Europos parkas (Bruparck) - miesto pakraštyje įkurtame Brupark parke galima aplankyti Mini-Europos miestelį, kuriame daugiau nei 300 žymių Europos pastatų, sumažintų 1:25 masteliu. Kita parko įžymybė yra Atomium – metalinė konstrukcija, vaizduojanti 165 mlrd. kartų padidintą geležies atomą.
Place du Grand Sablon - ši aikštė yra prabangi ir graži vieta, kurioje daug kavinių, restoranų ir antikvaro parduotuvių. Aikštės įžymybė – Notre-Dame du Sablon bažnyčia, išsiskirianti vitražiniais langais.
Parlamento kvartalas – čia susitelkęs modernių pastatų kompleksas. Prašmatnus stiklinis parlamento pastatas dar kartais vadinamas „Dievo užgaida“. Modernių pastatų komplekse įsikūrusi viena iš Europos Parlamento būstinių.
Penkiasdešimtmečio parkas - parko apsupti rūmai buvo pastatyti siekiant įamžinti Belgijos nepriklausomybės 50 metų jubiliejų. Rūmus sudaro Triumfo arka bei du parodų paviljonai. Iki 1935 m. rūmuose vykdavo prekybos mugės, o dabar čia veikia muziejai.
Kakavos ir šokolado muziejus – visai netoli Grand Place aikštės esantį muziejų tiesiog privaloma aplankyti belgiško šokolado gerbėjams. Čia susipažinsite su seniausiomis šokoladą auginusiomis actekų ir majų civilizacijomis, šalimis, kuriose dabar išauginama daugiausiai bei geriausios kakavos bei kaip Europa panaudojo šią gėrybę tam, kad visi galėtumėme mėgautis gardaus skonio šokolado plytele. Muziejuje šokolado meistras pademonstruos, kaip gaminamas praline – tirštai kietas šokoladinis užpilas.

Kitos kelionių kryptys

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ