Kreta ir lankytinos vietos

Kretos sala – ne tik didžiausia Graikijoje, bet ir saulės bei gero oro nešykštinti sala, kuri pritraukia turistus ištisus metus. Keturių jūrų skalaujami Kretos salos krantai sukurti puikiam atostogų laikui visiems išsiilgusiems poilsio ir ramybės... Saulėtąją Kretą jau spėjo įsimylėti nemažai lietuvių.
Jeigu dar nebuvote ir planuojate apsilankyti Kretoje – susipažinkite su vietomis, kurios geriausiai atspindi šios salos dvasią!

 

Ką aplankyti ir pamatyti Kretoje?
Samarijos tarpeklis - šis gamtos stebuklas ilgiausias tarpeklis Europoje. Tik apsilankius viename ilgiausių Europos tarpeklių galima pamatyti visą Kretos kalnų grožį. Einant tarpekliu galima grožėtis supančia gamta, prieiti siauriausią tarpeklio vietą, kuri siekia vos 3 metrus plotį ir yra vadinama Geležiniais vartais. Tiesa, tokia kelionė pėsčiomis gali užtrukti nemažai – tarpeklio takų ilgis siekia 16 kilometrų, tad tinkama avalynė, vandens bei maisto atsargos gali būti vienas iš veiksnių, lemiančių išbandymo sklandumą! Patarimas – eiti ne nuo jūros, bet leistis nuo kalno. Kadangi nusileidus nuo kalno išeinama prie jūros, nepamirškite pasiimti maudymosi aprangos. Pajūris yra akmenuotas todėl taip pat rekomenduojama turėti tam skirtą apavą su kuriuo galima maudytis. Šitą kelionę galima organizuotis pačiam arba pirkti ekskursijas. Pirmas variantas šiek tiek komplikuotas ir brangesnis, nes pasiekus tarpeklį su automobiliu ir perėjus tarpeklį, kažkokiu būdu reikėtų grįžti pasiimti automobilio, todėl paprastesnis būdas yra pirkti ekskursiją (apie 35-40 eurų).
Dzeuso uola - tai mitais ir legendomis apipinta ola, kuri yra Kretoje, netoli Psyhro kaimelio. Vieta aukštai kalnuose. Į ją patekti galima tik pro vieną įėjimą, o įžengus į ją pasitinka stalaktitų ir stalagmitų armija. Yra manoma, jog šioje oloje slepėsi Dzeusas, kuris saugojosi savo tėvo Krono. Būtent dėl šitos mitologinės versijos, ši magiška vieta buvo garbinama vietinių gyventojų.
Knoso rūmai - vos už 5 km nuo Herakliono centro rasite senovės miesto Knoso liekanas. Tai kadaise buvusios Mino civilizacijos sostinė, kuri susikūrė net prieš 4 tūkst. metų ir tapo europinės civilizacijos lopšiu. Knoso rūmų liekanos buvo atrastos prieš maždaug 100 metų. Maždaug prieš 100 m. Knoso rūmai iki šių dienų yra Kretos istorijos simbolis bei vienas svarbiausių lankytinų objektų Kretos saloje.
Spinalongos sala - sala yra Kretos rytuose ties Elounda. Tai garsi venecijiečių tvirtovė, kurios gynybiniai įtvirtinimai buvo suprojektuoti taip, jog galėtų atremti priešo puolimus iš bet kurios jūros pusės. XX amžiaus pradžioje čia buvo perkelti raupsuotieji iš visos Graikijos. Vieta, apie kurią galima perskaityti, išgirsti, tačiau pajausti galima tik atvykus. Mažytė sala, kurią pėsčiomis galima apeiti vos per pusvalandį iki šiol yra vadinama skausmo ir ašarų sala. Be pasigailėjimo, nepasainat jokių aplinkybių iš šeimų buvo atimami vaikai, tėvai, į nežinią išsiunčiami turtingieji ar vargšai ant kurių kūno buvo aptinkamos įtartinos dėmelės – raupsai. Atvykę į salą, perėję tamsiu, per uolą iškaltu tuneliu (kuris yra išlikęs iki šiol), žmogus tarsi patekdavo į gyvų mirusiųjų „karalystę“, kurioje likimo nuskriausti ištremtieji su viltimi mėgino susikurti naują gyvenimą. Nors šiandien saloje yra likę tik griuvėsiai iš jų galima matyti, kad čia virė gyvenimas, apgriuvę nameliai, balkonų likučiai ir iki šiol išlikusi koplyčia. Sakoma, kad būtent čia, kur gyveno likimo nuskriaustieji, buvo įžiebta pirmoji elektros lemputė Kretoje. Spinalonga – paskutinė Europoje raupsuotųjų kolonija. 1956-ais, atradus vaistus nuo raupsų, salą paliko paskutinieji jos gyventojai.
Balos lagūna - kartais Balos lagūna dar yra vadinama Gramvusa, kadangi Gramvusa pusiasalio vakarinėje dalyje prie Tigani kyšulio ir yra įsikūręs nuostabusis Balos paplūdimys. Tai vienas iš gražiausių Kretos paplūdimių. Čia susijungia trys jūros ir vanduo mirguliuoja daugybe žydros spalvos atspalvių. Ne veltui čia per medaus mėnesį su savo jachta buvo užsukę ir princas Charlesas su princese Diana.
Heraklionas - žinomas kaip Kretos sostinė. Miestas yra itin mėgiamas jaunų žmonių, kadangi čia verda šiuolaikinis gyvenimas: apstu parduotuvių, prekybos ir paslaugų centrų, restoranai, klubai ir net vandens parkas! Pats Heraklionas yra pakankamai didelis miestas – jis net turi savo uostą. Tuo tarpu miesto senoji dalis yra ne tokia gyva, čia gyvena vyresni miesto gyventojai. Būtent šioje miesto dalyje įsikūręs Archeologijos muzijeus, o už septynių kilometrų galima aplankyti Knoso rūmus. Šie rūmai tikras turistų traukos centras – istorinio Minotauro labirinto takai vedžioja ir glumina tūkstančius lankytojų.
Chanija - miestas Kretos vakaruose, antras pagal gyventojų skaičių salos miestas. Chanija įsikūrusi šiaurinėje pakrantėje, už 145 km į vakarus nuo salos sostinės – Herakliono. Šis miestas laikomas vienu gražiausių Graikijoje ir vaizdingiausiu visoje Kretoje. XII-XVII a. miestas buvo valdomas venecijiečių, tai patvirtina siauros, klaidžios gatvelės, vienas prie kito sustatyti nameliai, senasis uostas su švyturiu, kas privers pasijusti tarsi atvykus į Veneciją. Ši savos dalis taip pat garsėja tradiciniu turgumi, kuriame prekiaujama tipiškais Kretai būdingais produktais (alyvų aliejumi, medumi), taip pat kretietiškais suvenyrais ir kitomis prekėmis, autentiškai restoranais bei daugybe lankytinų objektų.
Retimnas - Retimnas išsaugojo savo senovinį įvaizdį: išliko senovinės cerkvės, venecijietiški namai, turkų mečetės, o miestą tarsi kepurė vainikuoja XVI a. ant kalvos pastatyta tvirtovė. Srityje yra daugybė įdomių vietų, pavyzdžiui, mažame kaimelyje Spili, centrinėje aikštėje yra fontanas, kur vanduo išteka iš 25 liūtų galvų, ir stovi žymiausias Kretos vienuolynas Monis Preveli. Miestas pasižymi gera poilsio infrastruktūra: čia daug restoranų, kavinių, parduotuvių, disko barų. Retimnas garsėja ir plačia, ilgiausia smėlėta pakrante (ilgesnė nei 15 km). Retimno miestas rekomenduojamas norintiems suderinti poilsį, pramogas ir kultūrinį pažinimą.
Elafonisi paplūdimys -  nors kartą reikia ten nuvykti. Nebūtina užsisakyti atskiros ekskursijos, nes į Elafonisą vyksta ir vietiniai autobusai. Jau vien leidžiantis nuo kalno į garsų Elafoniso paplūdimį atsiveria įspūdingas vaizdas. Kiek tik akys aprėpia – turkio spalvos Libijos jūra ir ružavas smėlio paplūdimys. Nuo pakrantės, keliaujant sekluma, galima pereiti į Elafoniso salą, kurios mažame paplūdimyje, imituojant rojaus kampelį, buvo nufilmuotas šokoladinio batonėlio „Bounty“ klipas.
Baltieji kalnai - dar vadinami Lefka Ori, yra didžiausias kalnų masyvas Kretoje. Čia yra apie 30 perėjų didesniame nei 2000 m aukštyje ir apie pusšimtį tarpeklių. Vakarinėje Kretos dalyje išsidėstę kalnai tikrai paliks įspūdį.
Kurno ežeras - ežeras yra maždaug 45 kilometrų nuo Chanios miestelio ir beveik už 80 kilometrų nuo Herakliono. Jis įsikūręs vakarinėje Kretos dalyje, Baltojo kalno papėdėje. Jis yra tikra egzotika atvykėliams, nes ežero vanduo yra gėlas! Tai vienintelis toks ežeras visoje Kretoje. Baltųjų kalnų papėdėje esančio ežero kraštovaizdis labiau primena Šveicariją nei Kretą, o skaidrus ežero vanduo, priklausomai nuo oro sąlygų ir laiko, keičia savo spalvą. Vietiniai gyventojai pasakoja, kad Kurno dugne gyvena nimfa. Sakoma, kad ji išlenda į paviršių per pilnatį ir atsisėdusi ant uolos, šukuojasi plaukus. Legendoje sakoma, kad to kaimo gyventojai buvo labai pasipūtę ir negarbingi, todėl Dievas įširdo ir nubaudė juos. Jis atsiuntė stiprų lietų ir paskandino kaimą, kartu su visais jo gyventojais. Išgyveno tik kunigo duktė. Ji iki dabar gyvena Kurno ežere.
Matala -pietuose esantis miestelis 1970 m. buvo vadinamas hipių judėjimų centru. Turistai sako, kad iki šiol yra išlikusi toji dvasia. Miestelyje sutiksite garbaus amžiaus hipių, kurie spinduliuoja gera energija ir yra draugiški atvykėliams. Pagrindinis Matala paplūdimys su „skylėtomis“ smiltainio uolomis. Matalos urvai – tai turbūt žymiausia lankytina vieta pietinėje Kretos pakrantėje, į pietus nuo Herakliono. Užkopus į šiuos urvus kvapą užgniaužia atsiveriantys vaizdai į jūrą.
Santorino sala - tai vulkaninės kilmės sala Egėjo jūroje, priklausanti Graikijai. Ji garsėja savo išskirtiniais baltais nameliais su mėlynais stogais, nuostabiais saulėlydžiais ir nuostabiu vynu. Salos pakrantę skalauja skaidrus, žydras jūros vanduo. Salos istorija siekia 1645 m. prieš mūsų erą. Manoma, kad Santorino ugnikalnis sukėlė cunamį, kuris sugriovė legendinę Mino civilizaciją. Dabar čia kasdien verda gyvenimas. Saloje nuolat galite įsigyti šviežios, ką tik pagautos žuvies. Čia pat daug puikių restoranų ir barų. Į salą dažniausiai organizuojamos ekskursijos visai dienai. Tačiau mes patariame keliauti ir pasilikti bent vienai nakčiai, nes kelionės trukmė apie 3,5 val. į vieną pusę. Keltai plaukia iš Herakliono. 
Chersonisas (Hersonissos) - kažkada į šią vietovę patekti buvo galima tik jūros keliu, tačiau dabar laisvai galima atvykti bet kokia važiuojančia transporto priemone. Kretos šiaurėje, vos už 25 km nuo Herakliono esantis miestas ribojasi net su dvejomis jūromis – Viduržemio ir Egėjo. Šis kurortas ypač populiarus tarp turistų iš Olandijos, Airijos, Serbijos ir Vokietijos, tad nenustebkite prie uosto išvydę daugybę olandiškų užkandinių bei airiškų barų. Vakarėlių mylėtojams Hersonissos yra puikus pasirinkimas Kretoje. Daugybė per naktį nenutylančių barų, klubų ir diskotekų paplūdimyje reikalauja nemažai sveikatos, tačiau niekam nė nekyla mintis iš vakarėlių išeiti anksčiau nei paryčiais, kadangi vakarėliai čia nepakartojami. Po tokių linksmybių atsigauti padeda poilsis paplūdimyje. Be tradicinių kurorto ypatybių ir daugybės vakarėlių, čia pramogų rasti gali ir aktyvūs keliautojai. Viena populiariausių – kartingų trasa.
Vai paplūdimys – turbūt garsiausias paplūdimys Kretoje. Tai palmėmis apaugęs smėlio paplūdimys natūralioje įlankoje, nuo jūros apsuptas uolų. Čia auga palmių rūšis, kurios niekur daugiau nėra. Iki Vai važiuojama vaizdinga ir kalnuota pakrante, o atvykusieji linkę praleisti visą dieną prie jūros. Prieš paplūdimį yra autobusų aikštelė, joje galima palikti automobilį ir paeiti 200 m pėsčiomis. Šalia yra barų, restoranų ir vietinės reikšmės kioskelių.
Lasičio plokščiakalnis - rytinėje Kretoje, garsus tuo, kad jo oloje, kaip byloja legendos, gimė vyriausiasis graikų dievas Dzeusas. Pėsčiomis ar ant asiliukų pasiekus aukštai kalnuose esančią „Dikti“ olą, galima nusileisti į jos vidų ir pasižvalgyti į stalaktitus ir stalagmitus. Čia vinguriuoja ir požeminė upė. Slėnis vadinamas tūkstančio malūnų slėniu, nes kažkada čia buvo gausu malūnų.

 

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ