Albanija neretai yra vadinama viena gražiausių Balkanų pusiasalio šalių. Ir tikrai ne veltui! Šalis gali pasigirti net 290 saulėtų dienų per metus, o klimatas puikiai tinks tiems, kurie nemėgsta alinančio karščio. Poilsio Albanijoje privalumai yra prieinamos kainos. Šalies dar nesugadino minios turistų, yra labai nebrangus maistas ir būstas. Albanija turi viską poilsiui - švarius ir nuostabius paplūdimius, vaizdingus kanjonus, nepaliestą gamtą, turistus traukia Osmanų laikų miestai ir kitos istorinės vietos, gražūs kaimai bei nuostabus kalnų peizažas. Aptarnavimas yra gana aukštas, tikrai europietiškas, o vietiniai gyventojai yra labai svetingi ir pagarbūs keliautojams. Albanijoje istorijos mėgėjai gali tyrinėti senovines pilis, tvirtoves ir muziejus. Meno mylėtojai gali rasti įdomių freskų ir ikonų senose bažnyčiose. O gurmanams visada bus pasiūlyta ekologiškų vaisių ir daržovių, jūros gėrybių, puikių albaniškų vynų.
Nežinote, ką pamatyti Albanijoje? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Albanijos lankytinos vietos.
Tirana – šalies sostinė ir didžiausias bei moderniausias miestas. Albanijos sostinė, garsėjanti viduramžių prekybine gatvele ir istorijos muziejumi. Galima pamatyti Et'hem Bey mečetę, kuri primena Turkijos valdymo laikus. Toliau nuo centro gausu pilkų, apgriuvusių komunizmo eros pastatų, kur dar galima pajusti netolimą Albanijos praeitį. Skanderbego aikštė - pagrindinė aikštė Tiranos centre, pavadinta Albanijos nacionalinio herojaus Gjergj Kastrioti Skënderbeu vardu. Tai vieta, kur pinasi svarbiausi istoriniai momentai: nuo albanų monarchijos, sovietinio komunizmo iki šiandieninio laisvės troškimo tapti europietiška šalimi. Būtinai paviešėkite įspūdingajame didžiajame parke. Čia renkasi ne tik nuo miesto triukšmo pavargę gyventojai, bet ir mėgstantys sportą albanai. Atmosfera išties nepakartojama, o prie viso to labiausiai prisideda žavingai atrodančios medžių giraitės, gigantiškas ežeras ir kiti natūraliai gamtai priskiriami atributai.
Beratis - vienu gražiausių Balkanų pusiasalio miestu tituluojamas Beratis yra UNESCO globojamas miestas, išsaugojęs autentišką osmanų architektūrinį palikimą. Čia stovi nuostabūs Kalos rūmai (13 a.), daugybė Bizantijos bažnyčių, osmaniškųjų mečečių. Svečiuojantis Beratyje verta paragauti regioną garsinančių figų ir alyvuogių. Miestas yra vadinamas tūkstančių langų miestu, kadangi ant kalno šlaitų pastatyti nameliai yra su daugybe mažų, gražių langų.
Gjirokastra - miestas yra žinomas dėl įspūdingos Osmanų architektūros palikimo bei vietos, kurioje jis yra įsikūręs – snieguotų kalnų viršūnių apsuptyje Drino slėnyje. Dažnai Gjirokastra yra vadinamas „Akmenų miestu”, mat ne tik gatvės yra grįstos akmenimis, akmuo buvo naudojimas statant namus, kurie atrodo kaip mažos tvirtovės, čia stūkso pilis, o turistai labai mėgsta 19 amžiuje pastatytą Zekate namą, kuris yra laikomas pirmuoju Osmanų architektūros pavyzdžiu mieste.
Karstinis šaltinis „Mėlyna akis“ - tai tikras albanų stebuklas. Nuo šio šaltinio prasideda upė Bistricė, kuri teka per visą pietų Albaniją ir įteka į Jonijos jūra. Iš viršaus šaltinis primena žmogaus akį. Jo centre vanduo yra tamsiai mėlynas, o kraštuose - ryškiai mėlynas, todėl Albanijoje jis vadinamas Syri i Kaltër („Mėlynoji akis“). Šaltinio gylis tebėra paslaptis tyrinėtojams: narams pavyko nusileisti tik 45 metrus ir negalėjo pasiekti dugno. Vanduo šaltinyje pulsiuoja dideliu slėgiu. Per 1 sekundę iš jo išeina 6 m3 vandens. Vanduo čia ledinis. Šaltinio temperatūra (tiksliau 18 šaltinių) ir net karštą vasarą neįšyla aukščiau nei 13 laipsnių. Mėlynos akies šaltinis dabar yra nacionalinio parko dalis, netoli Sarandos miesto ir yra saugomas valstybės. Prie šaltinio galima patekti tik pėsčiomis, nuėjus kelis kilometrus.
Škoderio miestas – Škoderio miesto pavadinimas kilęs nuo didžiausio Balkanų ežero Škoderio. Šio miesto lankytins vietos: Balkanų katalikų katedra, musulmonų mečetė bei stačiatikių cerkvė. Taip pat nuo Škoderio miesto iki Albanijos sostinės100 km. Škoderis įsikūręs kalnų papėdėje, tad vaizdai išties įspūdingi! Taip pat netoli Škoderio miesto eanti Rozafos tvirtovė, kuri mena 14-ąjį amžių ir bylojan apie didžiulius susirėmimus bei neramumus, kuriuos Albanijai teko iškęsti.
Koman ežeras - netoli nuo Škoderio miesto. Tai nėra natūraliai gamtos suformuluotas vandens telkinys – tai dirbtinis rezervuaras pastatytas komunizmo metais. Nepaisant to, Koman ežeras siūlo vienas gražiausių panoramų. Geriausias dalykas, ką gali čia padaryti – užsisakyti turą laivu ir pasigrožėti vaizdais iš jo.
Butrinto miestas – vienas didžiausių Balkanų miestų, kuris yra įtrauktas į UNESCO sąrašą. Tai lyg muziejus po atviru dangumi. Miestą supa skaidrus žydras ežeras ir iš čia atsiveria vaizdas į Jonijos jūrą bei graikams priklausančią Corfu salą. Už 24 km nuo Sarandės yra įsikūręs nuotabaus grožio Butrinto nacionalinis parkas, kuris užima beveik 10 tūkstančių hektarų ir yra namai tūkstančiams gyvūnų ir paukščių rūšių. Nuostabaus grožio gamta supa itin svarbius istorinius paminklus, išlikusius iki šių dienų.
Duresis – tai yra antras pagal dydį ir svarbą miestas įsikūręs prie Adrijos jūros. Mieste gausu įvairių architektūrinių paminklų, rekomenduojama aplankyti Archeologijos muziejų, Duresio amfiteatrą, kuris yra didžiausias Balkanuose, Romėnų pirčių liekanas, Graikų mozaikos ir reljefai iš IV a. pr. Kr. Ir kt.
Sazan-Karaburun nacionalinis parkas - turistai, atostogaujantys Vlioroje, gali užsisakyti specialią ekskursiją laivu, norėdami pamatyti tai, kas ne visiems prieinama. Pavyzdžiui, negyvenama Sazano sala anksčiau buvo paprastai uždaryta lankymui, nes joje buvo karinė bazė. NATO vis dar čia vykdo savo pratybas (Albanija NATO yra nuo 2009 m.), todėl ir dabar čia patekti ne taip paprasta, reikia specialaus leidimo. Negyvenamas Karaburuno pusiasalis (išvertus iš turkų kalbos kaip „juoda nosis“) nėra toks paslaptingas, bet taip pat ne mažiau gražus. Pakeliui atkreipkite dėmesį į Haji Ali urvą - didžiausią kalnų urvą Albanijoje (apie 100 metrų ilgio). Salose galima panardyti tyrinėjant jūros dugno florą ir nuskendusių laivų liekanas.
Logaros nacionalinis parkas - buvo įkurtas 1966 m. ir yra vienas pirmųjų nacionalinių parkų Albanijoje. Jis užima 10 kvadratinių kilometrų plotą ir yra 40 kilometrų į pietus nuo Vlioros. Parkas garsėja nuostabiais kalnų peizažais, pušų ir ąžuolų miškais, danielių bandomis, padanges raižančiais ereliais. Logaros nacionaliniame parke aukščio skirtumas yra nuo 470 iki 2000 metrų. Kai siaurais kelio serpantinais čia važiuoja autobusai su turistais, net ateistai pradeda tikėti dievu, o kai, pakilęs, matai priešais nesibaigiančias platybes, pradedi tikėti, kad tokiam grožiui galėjo prisidėti aukščiausios jėgos. Viena žymiausių kalnų perėjos vietų yra pušis, savo forma panaši į albanų erelį. Dauguma turistų sustoja ir padaro įsimintinas nuotraukas šios unikalios pušies fone.
Gražiausi Albanijos paplūdimiai
Albanijos paplūdimiai yra vadinami vienais gražiausių ir švariausių Europoje, todėl gali neabejoti, kad kampelį ramiam smėlėtam poilsiui tikrai surasi.
Ksamil paplūdimys - šalia Sarandos esantis paplūdimys laikomas vienu geriausių paplūdimių šalyje. Dėl savo išskirtinio grožio jis neretai pavadinamas Jonijos perlu, Albanijos Maldyvais. Paplūdimys įsikūręs įlankoje, apsuptoje trijų mažų salelių, į kurių kiekvieną galima nuplaukti pačiam, arba su valtele. Ši vieta labai mėgstama turistų, o ypač rugpjūtį – jų būna tikrai labai daug.
Drymades paplūdimys - šalia Dhërmi kaimelio esantis paplūdimys vadinamas vienu gražiausių visoje šalyje. Mažoje įlankoje esantis paplūdimys yra padalintas didelio akmens į dvi dalis, kurių vienoje paplūdimys akmenuotas, o kitoje – smėlėtas. Paplūdimys nėra pripildytas žmonių net ir vasaros metu, todėl puikiai tiks ramiam poilsiui.
Borsh paplūdimys - tai didžiausias paplūdimys Albanijoje, besitęsiantis net 7 kilometrus. Apsuptas aukštų kalnų, alyvmedžių giraičių paplūdimys, nepaisant jo grožio ir dydžio, yra išties turistų ne itin lankomas paplūdimys. Taip yra todėl, kad pakrantėje yra įsikūrę daug alyvmedžių ūkių, todėl turistinių objektų statyba čia dar nėra stipriai prasidėjusi.
Livadhi paplūdimys - šalia Himara kaimelio yra keletas paplūdimių, tačiau Livadhi – labiausiai mėgstamas turistų. Iš tolo baltuojanti įlanka yra apsupta alyvmedžių, o vanduo čia yra neįtikėtino skaidrumo.