Londonas

Londonas – Anglijos ir visos Jungtinės Karalystės sostinė, pagal gyventojų skaičių didžiausias šalies miestas. Šių dienų Londonas neįsivaizduojamas be įvairių kultūrinių renginių, viso pasaulio akis pritraukiančių mados savaičių, spalvingų miesto rajonų bei milžiniško gyvenimo tempo. Londonas žavi įspūdingais statiniais, spalvingais rajonais, ir, žinoma, įvairių kultūrų samplaika. Didelė dalis Londono gyventojų yra imigrantai. Skaičiuojama, kad mieste gyvena žmonės, šnekantys net 300 skirtingų kalbų. Čia kiekvienas turistas tikrai ras, kur paganyti akis – Londone rasite nuostabaus grožio parkų, įdomių muziejų bei kitų dėmesio vertų objektų. Londonas yra labiausiai turistų lankomas Europos miestas. Todėl nėra stebėtina, kad Londonas yra labai dažnai įtraukiamas į daugelio žmonių kelionių planus.
Nežinote, ką pamatyti Londone? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Londono lankytinos vietos.


Vestminsterio rūmai ir Big Benas

Tauerio tiltas

Big Benas – vienas didžiausių pasaulio laikrodžių laikomas ne tik Londono, bet ir visos Anglijos simboliu. Big Benas yra Vestminsterio rūmų (Parlamento rūmų) Šv. Stefano bokšte. Kartais jį dar vadina švento Stefano bokšto laikrodžiu. Pavadinimą Big Benas (Didysis Benas) gavo dėl milžiniško varpo (sveria 13 tonų) ir žmogaus, kuris 1858 m. šį milžiną išliejo. Meistro vardas buvo Bendžaminas (Benas) Holas. Nedaugelis žino, kad jis buvo statomas Anglijos karalienei Viktorijai I žengiant į sostą. Laikrodžio ciferblatuose yra išgraviruotas lotyniškas užrašas: „Domine salvam fac reginam nostram Victoriam Primam“ („Dieve, saugok mūsų karalienę Viktoriją I“). Bokšto laikrodis pirmą kartą suskambo 1859 m gegužės 21 d. Iki šiol laiką rodo tas pats mechanizmas. Kas penkiolika minučių suskamba varpas.
Vestminsterio rūmai (Palace of Westminster) – neogotikinio stiliaus XIX a. rūmai Londono Vestminsterio rajone šalia Temzės upės. Taip pat vadinami Parlamento rūmais, nes čia dabar įsikūręs Jungtinės Karalystės Parlamentas, kuris susideda iš žemesniųjų Bendruomenių Rūmų ir aukštesniųjų Lordų Rūmų. Trečiąja Parlamento dalimi yra laikomas karalius arba karalienė. Gražiuose rūmuose stovi ir Karalienės sostas. Dalis Vestminsterio rūmų prieinami visuomenei ir turistams
Vestminsterio abatija (Westminster Abbey) - įkurta dar tolimaisiais 960 metais. Tada čia buvo benediktinų vienuolynas, kuris priklausė Katalikų bažnyčiai. Po bažnyčios reformos XVI amžiuje čia įsikūrė anglikonai. Ši  gotikinė katedros dydžio bažnyčia yra į vakarus nuo Vestminsterio rūmų. Tai tradicinė Anglijos karalių karūnavimo ir laidojimo vieta. Čia palaidota daug įžymių Anglijos žmonių, kurių indėlis į šalies istoriją buvo gan didelis.
Bekingemo rūmai (Buckingham Palace) – oficiali Didžiosios Britanijos karalienės – jos didenybės Elžbietos II – rezidencija. Tačiau tai ne tik svarbiausi šalies rūmai, kuriuose dirba valstybės valdovė, kuri jau daugiau kaip keturiasdešimt metų formaliai vadovauja šaliai, tai ir karalienės bei jos šeimos gyvenamoji vieta. Pirmoji karalienė, juose įsikūrusi 1837 m. buvo karalienė Viktorija. Rūmuose galima apsilankyti ir apžiūrėti prabangius karališkus apartamentus, išskyrus privačius karališkosios šeimos kambarius. Iš viso rūmuose yra apie 600 kambarių! Į rūmų kiemą daugybę žiūrovų sutraukia sargybos keitimosi ceremonija – paradas, paprastai trunkantis apie pusvalandį (pradžia – 11.15 val., balandžio-liepos mėnesiais kasdien, kitu metu – kas antrą dieną).
St. James parkas (St. James‘s Park) – šalia Bekingemo rūmų esantis dailus parkas su puošniais tvenkiniais, tilteliais, augalais bei vandens paukščiais. Tai seniausias karališkasis parkas Londone. Parkas įkurtas buvusių karališkų medžioklės plotų vietoje. St. James garsus savo gulbėmis, pelikanais ir antimis. Čia gyvena daugiau kaip 30 paukščių rūšių.
Haid parkas (Hyde park) - tai yra vienas iš pačių žinomiausių Londono parkų ir jis neabejotinai yra vienas iš pačių didžiausių. Šis parkas turi didelę istorinę svarbą, jame yra surengta daugybė demonstracijų ir protestų. Parke yra labai gerai žinoma „Speaker‘s Corner“ tribūna, kurioje nuolatos vyksta debatai, protestai ir įvairių atlikėjų pasirodymai. Tai yra vieta, kur žmonės gali išreikšti savo nuomonę ir įsitikinimus. „Hyde“ parke taip pat yra keli vandens telkiniai, kuriuose galima paplaukioti valtimis. Tai vienas iš kelių karališkųjų Londono parkų, kurie sujungti tarpusavyje.
Karališkieji Kensingtono sodai (Kensington Gardens) - šalia Haid parko. Per ežerėlį nutiestas tiltas, yra riba tarp Haid ir Kensingtono sodų parkų.  Net 111 hektarų sodų teritorijoje išsibarstę tokie lankytini objektai, kaip Itališkieji sodai, Alberto memorialas, Piterio Peno statula bei pagrindinė sodų įžymybė – Kensingtono rūmai, kuriuose gimė karalienė Viktorija ir gyveno tragiškai autoįvykyje žuvusi princesė Diana. Nors Kensingtono rūmuose gyvena karališkosios šeimos nariai, dalis jų yra atvira lankytojams. Ekskursijos metu galima apžiūrėti Karalienės ir Karaliaus apartamentus, Karališkąją proginių drabužių kolekciją bei galeriją.
Tauerio tiltas (Tower Bridge) - pakeliamas tiltas per Temzę tai ne tik tiltas per upę,  bet ir vienas iš pagrindinių Londono simbolių. Savo pavadinimą gavo dėl to, kad pastatytas šalia Tauerio bokšto. Tilto viduje, pėsčiųjų galerijose, veikia tiltui skirtas muziejus.
Tauerio pilis (Tower of London) - ši gynybinė tvirtovė pastatyta XI a. Vilhelmo Užkariautojo. Ši pilis, dėl to, kad buvo pačiame mieste, greitai pradėta naudoti kaip kalėjimas. Tačiau čia buvo laikomi tik kilmingi piliečiai ir aukštas pareigas užimantys pareigūnai. Būtent čia nelaisvėje dienas leido Škotijos ir Prancūzijos karaliai bei jų šeimos nariai. Čia nužudytas Henrikas VI ir dvylikametis Eduardas V ir jo jaunesnysis brolis. Taueryje buvo ne tik kalėjimas. Čia daugiau kaip 500 metų veikė pagrindinė karalystės monetų kalykla. Jos veiklos pakilimas buvo valdant Henrikui VII, kai sidabrinius pinigus kaldino iš metalo, kuris buvo atimtas iš uždarytų vienuolynų. Be šių funkcijų Tauerio pilyje saugoti ir svarbiausi karalystės juridiniai dokumentai bei ginkluotė ir asmeniniai karalių ginklai bei amunicija. Iki šiol karališkojo iždo saugotojai prižiūri garsiąsias Britų imperijos brangenybes. Tarp brangakmenių, kurie puošia karūną ir skeptrą – šias regalijas iki šiol ceremonijose naudoja karališkosios šeimos nariai – galima išvysti ir didžiausią pasaulyje šlifuotą deimantą Kulinaną I. Šiandien Taueris viena iš pagrindinių Londono lankytinų vietų. Formaliai pilis ir dabar laikoma karališkąja rezidencija.
Londono akis (London Eye) - vienas iš didžiausių apžvalgos bokštų pasaulyje. Londono akis 135 metrų aukščio iš kurio apžvalgos rato atsiveria nepakartojama Londono panorama.  Ant rato sumontuotos 32 permatomos kabinos, kurioje kiekvienoje telpa 25 žmonės. Toks skaičius parinktas neatsitiktinai – tai Londono priemiesčių skaičius. Vienas apsisukimas trunka apie 30 minučių.
Trafalgaro aikštė (Trafalgar Square) - aikštė pavadinta Trafalgaro mūšio garbei, kai anglų jūrinės pajėgos įveikė Ispanijos ir Prancūzijos laivyną. Būtinai aplankykite ir šią aikštę, kuri yra bene pati žinomiausia Londone. Jos viduryje stovi kolona, skirta admirolui Nelsonui, kuris vadovavo Trafalgaro mūšyje. Aikštėje yra ir fontanų bei įvairių skulptūrų.
Šv. Pauliaus katedra – tai 1700 m.  galutinai baigta statyti katedra, išsiskirianti savo vienu didžiausiu kupolu visame pasaulyje. Pastate dominuoja baroko stilius, susimaišęs su gotikos elementais. Čia yra „šnibždesių galerija“, prie kurios sienos pridėjus ausį galima girdėti, kaip šnekama už 30 – 40 metrų, bei „auksinė galerija“, kuri įsikūrusi pačiame kupolo viršuje. Nuo čia atsiveria nuostabūs Londono vaizdai.
Muziejai - Londone yra daug įdomių muziejų, bet kadangi visų apeiti tikrai nepavyktų, tai labiausiai rekomenduotini Nacionalinė galerija (National Gallery), Britų muziejus (British Museum), Viktorijos ir Alberto muziejus (Victoria & Albert Museum).
Hempton Korto rūmai (Hampton Court) - tai vieni iš pagrindinių Tiudorų laikų rūmų visoje Didžiojoje Britanijoje.  Tai vienas iš gražiausių rūmų kompleksų visoje Anglijoje. Būten čia keletą amžių buvo įsikūręs karališkasis dvaras. Šiandien tai populiarus muziejus, šalia kurio išpuoselėtas parkas. Dvare saugomas milžiniškas taikomojo meno rinkinys. Šalia garsusis žaliasis labirintas, kurio sienų aukštis 180 cm, praėjimų plotis 60 cm . Degustatoriams čia didžiuliai vyno ir alaus požemiai. Rūmų kompleksas randasi ~12 mylių (~18km) nuo Londono centro.
Grinvičas ir jo parkas - Grinvičas pasaulyje garsėja kaip kaip nulinio dienovidinio vieta, nuo kurios skaičiuojamas laikas. Turbūt visiems teko susidurti su terminu GMT, Greenwich Mean Time, žyminčiu laiko juostas, kurios skaičiuojamos būtent nuo šios vietos Londono pietryčiuose esančiame priemiestyje (~7,5 mylios nuo Londono centro). Pavyzdžiui, Lietuvoje naudojamės GMT+2 laiko juosta, reiškiančia, kad nuo Grinvičo laiko mūsiškis skiriasi dviem valandomis. Didelėje parko teritorijoje turistų gausiai lankomi Nacionalinis jūreivystės muziejus, Karalienės rūmai, ant kalvos stovinti Karališkoji Observatorija. Čia yra ir garsioji linija, dalijanti Pasaulį į Rytų ir Vakarų pusrutulius. Grinvičo parką įmanoma pasiekti keliais būdais: visuomeniniu transportu (autobusais bei metro), iš miesto centro Temze atplaukti kruiziniu laivu (plaukimas upe iki čia būna įtrauktas kaip papildoma atrakcija prie bilieto Hop-on-Hop-Of), bei iš vieno upės kranto į kitą pereiti pėsčiųjų tuneliu po upe.

Transportas Londone
Londonas turi net 5 oro uostus. 4 iš jų  (Stansted, Luton, Gatwik, London City) galima pasiekti tiesiogiai iš Lietuvos: Vilniaus arba Kauno. Londono Heathrow oro uostas (London Heathrow Airport) – pagrindinis Jungtinės Karalystės tarptautinis oro uostas iš kurio vyksta ir tarpatlantiniai skrydžiai.
Anglijoje eismas vyksta kairiąja kelio puse, todėl, atvykus į Londoną, tiek vairuotojams, tiek pėstiesiems bus sunkoka persiorientuoti. Kitas sunkumas, su kuriuo neabejotinai susidursite - tai kamščiai. Ir jie būna ne tik piko valandomis. Norintys išbandyti vairavimo Londone patirtį, gali sunkiai rasti vietą automobiliui parkuoti. Dėl šių priežasčių turistams rekomenduojama rinktis viešąjį transportą: taip sutaupysite pinigų, laiko ir išvengsite blogų emocijų. Londono vietinio susisiekimo schema yra puikiai išvystyta. Londono „Underground“ metro sistema yra viena iš geriausių ir patikimiausių Europoje. Taip pat po miestą važinėja garsieji Londono raudonieji dviaukščiai autobusai, tačiau jie sustoja ne visose stotelės ženklu pažymėtose vietose: autobusą stabdyti reikia iškėlus ranką, o norint išlipti nuspausti netoli durų esantį mygtuką. Transporto išlaidas sumažins elektroninės kortelės „Oyster“ įsigijimas. Kortelės kaina – tik 5 svarai, bet po viešnagės juos galima atsiimti, jei tik grąžinsite kortelę. Be kortelės vienkartinis transporto bilietas Jums kainuotų 2,81 €, su kortele kaina gali būti net perpus mažesnė. 

Kitos kelionių kryptys

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ