Madeira – sala Atlanto vandenyne, priklauso Portugalijai. Madeira dar vadinama ugnikalnių sala, artimesnė Afrikos krantams nei Portugalijai. Nuo Afrikos žemyno ją skiria 700 km, Lisabonos apie 900 km. Nepaisant to, saloje jaučiamas portugališkas stilius, kultūra, istorija. Įprasta kalbėti apie Madeiros salą, tačiau iš tikrųjų tai salynas. Po Madeiros didžiausia yra Porto Santo sala (apie 40 km nuo Madeiros) su nuostabaus grožio paplūdimiu. Salynui priklauso ir dvi mažų salų grupės: Ilhas Desertas ir Ilhas Selvagens.
Madeira – tai žalias paatogrąžių rojus. Dėl pastovios dienos temperatūros apie 24 °C, ji vadinama amžino pavasario šalimi ir ištisus metus traukia turistus. Tai vulkaninės kilmės sala - būtent dėl to kraštovaizdis yra išskirtinis ir įvairus: keliai vingiuoti, įspūdingi, galima grožėtis kriokliais, senais tuneliais, kurie yra išlaikę savo istorinę vertę. Madeiros saloje atvykusiųjų laukia daugybė atrakcijų. Visame pasaulyje puikiai žinomas gėlių festivalis, vykstantis gegužės mėnesį, – tada Funšalio gatvės pasipuošia dailiomis gėlių kompozicijomis. Birželį vyksta puikūs fejerverkų šou, kuriais saloje pradedamas atostogų sezonas. Madeira – tai ne tik gėlės, bet ir vynas: baigiantis vasarai madeiriečiai kviečia paragauti savos gamybos vyno produktų. Salos sostinėje Funšalyje Naujųjų metų naktį vyksta puikus fejerverkų šou – verta sutikti Naujuosius metus būtent čia. Ištroškusiesiems įspūdžių sala patiks karnavalo laikotarpiu – tada Funšalio gatvės būna pilnos triukšmingų, spalvingų paradų.
Madeira tinka aktyviems, mėgstantiems keliauti žmonėms – tai keliautojų sala, ne gulinėtojų paplūdimiuose! Visus metus žydinti ir žaliuojanti sala traukia keliautojus, bei tuos kurie mėgsta įveikti ne vieną kilometrą pėsčiomis kalnų takais. Saloje nerasite smėlio paplūdimių, vienas yra Kaletos miestelyje. Jei vis dėlto norite pagulėti ant smėliuko ir prie to paties dar pažinti naują vietą, iš Madeiros keltu galima persikelti į greta esančią salą Porto Santos, kuri garsėja puikiu ilgu paplūdimiu. Kelionė keltu truks 2,15 min.
Nežinote, ką pamatyti Madeiroje? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Madeiros lankytinos vietos.
Machico – seniausias miestas saloje, buvusi sostinė. Jo ištakos siekia tolimąjį XV a. Įsikūręs šiaurės rytinėje salos dalyje, vos už 17 km nuo sostinės Funchal, turi apie 10 000 gyventojų. Miesto gyventojai didžiuojasi nuo pat įkūrimo išlikusia architektūra – bažnyčiomis, kariniais įtvirtinimais. Jeigu sugalvosite pasinerti į šiltas Atlanto bangas, tą galėsite padaryti čia pat esančiame viename iš vos kelių salos smėlio paplūdimių. Miestas populiarus ir tarp nardymo mėgėjų, o puikių nuotraukų padarysite užsiropštę ant Pico do Facho kalvos.
Funšalis (Funchal) – tai Madeiros salos sostinė, vienas gražiausų Portugalijos miestų. Jo vardas kilo nuo daugybės pankolių (funcho) augančių saloje. Funšalio senamiestis su savo uostu, promenada, žaviomis siauromis vingiuojančiomis gatvelėmis, parduotuvėmis, kavinėmis, barais ir restoranais – tobula vieta idiliškam pasivaikščiojimui. Čia galima praleisti visą dieną be alkio ir nuobodulio. Tarp įdomių vietų – katedra, teatras, rotušė ir krantinė. Taip pat verta apsilankyti Madeiros istorijos centre ir išbandyti kelionę funikulieriumi į Monte kalną. Mieste vyksta žymusis Gėlių festivalis ir Naujųjų metų fejerverkai.
Montės rūmų tropiniai sodai – viena iš populiariausių Madeiros atrakcijų. Jie įkurti aukštai virš Funšalio. Sodus įkūrė Jose Berardo 1990 m. pr. Juose tūkstančiai egzotinių augalų ir daugybė gyvūnijos – nuo japoninių karpių iki povų. Čia yra rytietiška šventykla, kriokliai ir ornamentuotos skulptūros. Iki čia galima atkeliauti funikulieriumi iš Funšalio, o nusileisti žemyn nuo kalvos taboganu.
Funikulierius – viena smagiausių atrakcijų ir geriausių būdų pasigrožėti Funšalio vaizdais. 3700 m. ilgio trasa 560 m. aukštyje įveikiama per 15 min. Ji prasideda Campo Almirante Reis Funšalio senamiestyje ir baigiasi prie Montės Botanikos sodo arba Montės rūmų tropinių sodų. 39 kabinos sutalpina po 8 keleivius.
Montės taboganai (Carro de Cesto) naudojamai kaip transportas skirtas nusileisti nuo Montės kalno nuo 1850 m. Jie pagaminti iš pintos vytelių sofutės ir dviejų medinių bėgių. Roges vairuoja du vyrai (cerreiros) apsirengę baltai, su šiaudinėmis skrybėlėmis ir juodais guminiais batais naudojamais kaip stabdžiais. Trasa prasideda nuo Nossa Senhora do Monte bažnyčios, o užsibaigia Funšalio priemiestyje Livramento. Ji tęsiasi 2 km. stačiais vingiuotais keliais. Toks transportas buvo išrastas anglo ieškojusio greito būdo nusigauti iš savo vilos į biurą.
Porto Moniz - vienas iš seniausių vietovių Madeiros šiaurėje, ir vienas iš labiausiai lankomų dėl natūraliai susidariusių baseinų.
Levados – tai Madeiros salos drėkinimo sistema sukurta tarp 1461 m . ir 1966 m., kad vanduo iš kalnų pasiektų ūkininkų žemes. Tai žmogaus sukurti betoniniai kanalai ant kalno šlaito 700 -900 m. aukštyje. Šalia jų įrengti pasivaikščiojimo takai. Jais galima vaikščioti valandų valandas ir taip susipažinti su Madeiros sala.
Kabo Žirao (Cabo Girao) – viena populiariausių Madeiros atrakcijų kasdien sulaukianti 1800 lankytojų. Kabo Žirao – aukščiausias Europos skardis esantis 589 m. virš jūros lygio ir antras pagal aukštį pasaulyje ( Po 1450 m. aukščio Didžiojo kanjono). 2012 m. čia buvo sukonstruota apžvalgos aikštelė stiklinėmis grindimis, nuo kurios galima pasižvalgyti žemyn į jūrą.
Šv. Vinsento (Sao Vicente) olos susiformavo prieš 890 m. po ugnikalnio išsiveržimo. Jos atrastos 1885 m. ir atvertos lankytojams 1996 m. Tai didžiausia olų sistema Madeiroje, kur galima pasivaikščioti aštuoniais vulkaniniais tuneliais. Juose – gražiai apšviesti krištolo tyrumo maži ežerėliai ir stalaktitai. Fone groja muzika. Taip pat čia įsikūręs Vulkanizmo centras – mažas muziejus, kuriame audiovizualinės demonstracijos supažindina kaip susiformavo Madeiros sala.
Pico do Arieiro – tai trečia pagal dydį viršukalnė Madeiroje. Ji 1818 m. aukščio. Prie viršukalnės galima privažiuoti automobiliu arba autobusu. Nuo jos atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai. Galima nukeliauti ant šalia esančios Pico Ruivo (pati aukščiausia Madeiros viršukalnė, 1861 m. ). Jei geras oras, nuo jos galima matyti Porto Sano salą esančią už 30 km. Į šiaurę.
Santanos teminis parkas - parke kiekvienas ras kažką sau. Jis yra šiaurinėje Madeiros salos dalyje Santanos mieste. Čia daugybė pramogų, kuriose dalyvaujant galima susipažinti su salos istorija ir tradicijomis. Tarp parko atrakcijų – keturi multimedijos paviljonai, Montės traukinio kopija, malūnas, daugybė tradicinių namukų šiaudiniais stogais, labirintas ir ežeras. Snatanos teminiame parke galima susipažinti su vietiniais amatais, kaip kad audimas, keramika, dailidės amatas.
Sao Lourenso pusiasalis (Ponta de Sao Lourenco) – labiausiai į rytus nutolusi Madeiros dalis. Tai nacionalinis rezervatas, kuriame iš vandenyno iškilusi didžiulė siaurų uolų grandinė. Ji sudaryta daugiausiai iš bazalto, nors galima rasti ir smiltainio. Dėl raudonos uolienų spalvos ši vieta vietinių vadinama Marsu. Čia galima pamatyti daug jūros paukščių kolonijų. Tarp jų – kragai, juodieji audrapaukščiai, mormonai ir žuvėdros.
Vienuolių slėnis (Curral das Freiras) – tai mažas kaimelis izoliuotas tarp beveik statmenų kalnų. Slėnis tokį pavadinimą gavo 1566 m., kai Šv. Klaros vienuolyno vienuolės čia pabėgo nuo piratų puolusių Funšalį. Iki apžvalgos aikštelės, nuo kurios matosi visas slėnis, vykstama siauriu vingiuotu keliu. Šiandieną Vienuolių slėnyje kiekvienais metais švenčiamas Kaštonų festivalis. Kaštonai naudojami sriuboms, pyragams, pudingui ir likeriui gaminti. Paprastai festivalis vyksta lapkričio pradžioje.
Laurų miškas (Laurisilva) paskelbta UNESCO pasaulinio paveldo vieta. Tai viena iš gražiausių vietų Madeiroje. Tai didžiausia žinoma laurų giria išlikusi nuo priešistorinių laikų. Čia unikali gamta ir gyvūnija. Laurų miške gyvena ilgapirštis balandis ir retas madeirinis nykštukas.
Funšalio turgus - viską, ką užaugina Madeiros gamta ir Atlanto gelmės, galima rasti sostinės turguje Mercado dos Lavradores. Po jį būtina pasižvalgyti. Turgų sudaro trys dalys: gėlių, vaisių bei daržovių ir žuvų skyriai. Pastarasis bene įspūdingiausias, tačiau jame gausu ir šviežių žuvų kvapų, be to, jis veikia rytais vos porą trejetą valandų. Turguje įkyriausi, bet ne pernelyg įžūlūs, yra vaisių ir daržovių pardavėjai: jie siūlo ragauti nemokamai, o tuomet tampa sunku atsisakyti ką nors pirkti. Būtina prisiminti, kad galutinė kaina gali būti išgalvota ir turistui nepalanki, tad prieš dedantis prekių į maišelį ar pintinę verta išsiaiškinti, kiek iš tiesų paplonės piniginė. Šiame turguje gausu tik Madeiroje augančių vaisių, įdomių daržovių. Gėlių turguje, tikėtina, taip pat teks pamatyti dar niekur neregėtų žiedų.
Porto Santo sala
Nuo Madeiros krantų matoma nedidelė Porto Santo sala yra gana populiari tarp turistų. Nors ją dažnai vadina Madeiros dalimi, tačiau ji turi unikalų savo charakterį, klimatą bei žavesį. O žymi ji savo nuostabiu, net 7 kilometrus besitęsiančiu paplūdimiu bei daugybe pasivaikščiojimo takų, mažais kaimeliais bei natūraliu gamtos peizažu. Į ją galima vykti savarankiškai, mat kasdien čia plukdo keltas, kurio kelionė trunka apie 2 valandas. Tačiau, jei norisi geriau susipažinti su sala, galima leistis į turą su grupe, kurio metu aplankomos žymiausios salos vietos.
Madeiros virtuvė
Per salą driekiasi gausūs vynuogynai ir bananų plantacijos. Madeira nuo seno garsėja spirituotu, malonaus skonio vynu, kurio svarbą salos ekonomikai primena vyno šventės, rengiamos kiekvieną rudenį nuimant vynuogių derlių.
Bananai yra neatsiejama madeiriečių valgiaraščio dalis. Iš jų gaminami ne tik alkoholiniai gėrimai, bet ir gardus džemas, kurį kiekvieną rytą radome ant pusryčių stalo. Keptas bananas valgomas su juodąja kardžuve. Portugalai ją vadina „espada“ ir sužvejoja net kelių šimtų metrų gylyje prie Madeiros krantų.
Madeiros vynas – tai vienintelis prekės ženklas iki šiol atstovaujanti Madeirą. Vyno atsiradimo istorija pasakoja, kad vienas jūreivis neišpylė manomai surūgusio vyno, o kelis mėnesius jį palaikė šiltame vandenyne ir gėrimas tapo toks skanus. Norėdami paragauti šio vyno, nebūtinai turite vykti į Madeirą, jo galima nusipirkti ir Lietuvoje, tai reiškia, kad vynas nebūtinai atkeliavęs iš Portugalijos, tiesiog, atspindi vyno gamybos būdą.
Transportas Madeiroje
Patogūs autobusai kursuoja po visą salą ir leidžia lengvai pasiekti turistų lankomus regionus. Bilietą galima nusipirkti specialiuose terminaluose arba pas vairuotoją. Tiesa, perkant autobuse kaina šiek tiek didesnė. Tvarkaraščiais reikėtų pasidomėti iš anksto. Po salą kursuoja ir taksi, jei taupote laiką ir nemėgstate viešojo transporto. Populiariausias būdas pažinti salą yra automobilio nuoma. Paprastai transporto priemonių kainos prasideda kaip ir daugelyje turistinių kypčių, nuo 30 eurų parai. Automobilis leis pamatyti ne taip lenvgvai prieinamas Madeiros vietas, kurios neįtrauktos į autobusų maršrutus.