Talinas

Talinas – Estijos sostinė ir svarbiausias uostas, įsikūręs šalies šiaurėje, prie Baltijos jūros Suomių įlankos. Per 800 metų kieno rankose tik nebuvo Talinas. Už uostą savo laiku kovojo ir Švedija, ir Rusijos imperija. Todėl šiuolaikinė Estijos sostinė tapo skirtingų kultūrų, architektūros stilių ir tradicijų mišiniu. Senasis Talinas yra klasikinis viduramžių miestų Šiaurės Europoje pavyzdys.
Talinas yra viena mažiausių Europos sostinių, ir, nepaisant to, per vieną dieną pamatyti visų Talino lankytinų vietų tiesiog neįmanoma, jų yra tiek istorinių, tiek šiuolaikinių, tiek mokamų, tiek nemokamų. Vien tik senamiestyje, puikiai išsaugotame iki šių dienų, yra pora dešimčių nuostabių vietų, o kiek viduramžių bažnyčių su varpinėmis yra dėl puikių vaizdų! Taip pat tvirtovės siena, kuria galite vaikščioti, ir senoviniai bastionų bokštai su požemiais, ir daugybė interaktyvių šiuolaikinių muziejų, malonūs parkai ir sodai, miesto apžvalgos aikštelės, grakštūs rūmai ir katedros, aukštas televizijos bokštas, viduramžių gatvės ir neįprasti kvartalai.
Nežinote, ką pamatyti Taline? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Talino lankytinos vietos.

Kadriorgo rūmai - įspūdingus barokinius rūmus 1718 metais pastatė Petras Didysis savo žmonai Jakaterinai I. Italų architekto Nikolo Mičeti projektuoti grandioziniai rūmai ir juos supantys išpuoselėti sodai – puikus carinės ekstravagancijos pavyzdys. Šiuose rūmuose verta apsilankyti ir dėl čia įsikūrusio Estijos dailės muziejaus. Jame eksponuojama šimtai XVI-XX a. Vakarų ir Rusijos menininkų tapybos darbų, taip pat nuotraukos, skulptūros ir kiti meno kūriniai.
Šv. Olafo bažnyčios apžvalgos aikštelė - iš jos atsiverčia puikus Talino vaizdas 360 laipsnių kampu. Įėjimo mokestis nedidelis, o reginys to vertas.
Aleksandro Nevskio katedra - katedra pastatyta 1900 metais paskutiniojo Rusijos caro Nikolajaus II. Ši ortodoksų katedra laikoma XIX amžiaus caro valdžios simboliu. Jos varpinėje puikuojasi net vienuolika varpų, tarp kurių yra didžiausias Taline – 15 tonų sveriantis varpas. Katedra pasižymi gausia puošyba, mozaikomis ir svogūno formos kupolais.
Rotermanno kvartalas - Talino gyventojai mėgsta čia dirbti, apsipirkti, eiti pavalgyti ir ilsėtis. Anksčiau čia buvo pramoninis kvartalas su pramoninių pastatų griuvėsiais. Dabar daugelis pastatų suremontuoti, pakeista jų paskirtis. Senos gamyklos išmoningai atnaujintos, pasitelkus ultramodernią architektūrą.
Viru vartai -  vienas iš pagrindinių įėjimų į Talino senamiestį. Iš abiejų vartų pusių esantys bokštai pastatyti XIV a. Ši vieta turistams dažnai būna ekskursijos po istorinį Talino senamiestį pradžia.
Talino senamiestis - viduramžių dvasia persmelkta miesto teritorija, kurioje sutelktos pagrindinės istorinės vietos. Tai akmeninių gatvių ir aikščių, senovinių šventyklų, rotušių ir prekybininkų cechų namų visuma. Nuo 1997 metų kvartalas buvo įtrauktas į UNESCO istorinio paveldo sąrašą. Senamiestis susideda iš apatinės ir viršutinės dalių. Praėjusiais amžiais Aukštutiniame mieste (Vyšgorode) įsikūrę buvo aristokratai.
Šv. Kotrynos pasažas (Katariina käik) - viena gražiausių mažų alėjų visame senamiestyje – viduramžiškas Šv. Kotrynos pasažas – jungia Vene ir Müürivahe gatves. Šiaurinėje pasažo dalyje galite rasti tai, kas liko iš Šv. Kotrynos bažnyčios (kurios vardu ir pavadinta alėja) ir įvairių didelių, senovinių antkapių, kurie seniau kabėjo šventoriuje. Šiaurinėje pasažo dalyje rasite daugybę amatininkų dirbtuvių. Čia galėsite stebėti, kaip gaminami viduramžiški daiktai, kuriuos vėliau galėsite nusipirkti.
Talino Rotušė (Raekoda) - vienu iš miesto simbolių laikoma Talino rotušė pastatyta XIII a. pradžioje. Praeityje šioje vietoje vykdavo įvairiausios mugės, vykdomos mirties bausmės. Šiandien Rotušė taip pat vaidina svarbų vaidmenį miestiečių gyvenime. Kiekvieną žiemą joje nuo 1441 m. puošiama Kalėdų eglė ir šurmuliuoja kalėdinė mugė, pavasarį vyksta Senamiesčio festivalis – modernioji Viduramžių karnavalo versija, vasaros laikotarpiu vyksta daug įvairių koncertų po atviru dangumi.
Rotušės vaistinė - seniausia Europos vaistinė, duris atvėrusi XV amžiaus pirmoje pusėje. XVI amžiaus pabaigoje pastatas buvo išnuomotas Johannui Burchardui, kuris padėjo pamatą vaistininkų dinastijai, kuri vaistinei vadovavo daugiau nei 300 metų. Vaistinėje toliau prekiaujama vaistais, vienoje iš patalpų atidarytas muziejus, kuriame galima apžiūrėti senovinius medicinos instrumentus.
Tompėjos pilis - nuo tada, kai vokiečių riteriai pastatė akmeninę tvirtovę (1227-1229 m.), kiekviena Estiją valdžiusi imperija naudojo šią pilį kaip savo bazę. Šiandien joje įsikūręs Estijos parlamentas. Per šimtmečius tvirtovė buvo daugybę kartų atstatyta, tačiau jos forma mažai tepakito nuo XIII a.
Kohtu apžvalgos aikštelė - Tompėjos kalvos rytiniame kampe esanti erdvi Kohtu apžvalgos aikštelė yra ideali vieta norint apžiūrėti Taliną nekopiant siaurais laiptais į labai aukštą bažnyčią senamiestyje. Pasiekę aukščiausią vietą tolumoje pamatysite daugybę pastatų raudonais stogais, pilkus sargybos bokštus, gražias smailes, televizijos bokštą ir moderniojo Talino kontūrus.
Juodagalvių brolijos namai (Mustpeade Maja) - nuostabi Renesanso stiliaus gildijos salė su ryškiai raudonomis, žaliomis ir paauksuotomis durimis puikuojasi ant kiekvienos Talino atvirutės. Namai priklausė Juodagalvių brolijos nariams, kuriuos sudarė jauni pirkliai ir užsieniečiai. Paminėtina, jog pirmoji Kalėdų eglutė Europoje buvo pastatyta 1441 m. Talino Rotušės aikštėje. Dėl šios nuostabios tradicijos reikia dėkoti Juodagalvių brolijos nariams.
Helemano bokštas ir miesto siena - puiki vieta pajausti Viduramžių dvasią – Helemano bokštas, esantis šalia Müürivahe gatvės. Trijų aukštų bokštas pastatytas XIV a. Skirtingais laikotarpiais jis buvo naudojamas kaip kalėjimas ir ginklų parduotuvė. Šiandien turistai gali apžiūrėti ne tik bokštą, bet ir aplankyti jame įkurtą meno galeriją, pasivaikščioti 200 m ilgio miesto siena.
Didieji pakrantės vartai ir Storosios Margaretos bokštas - šių statinių paskirtis buvo ne tik apsaugoti miestą nuo jūros pusės, tačiau ir nustebinti visus atplaukusius į uostą. Didieji pakrantės vartai kartu su Viru vartais yra paskutiniai iš šešių, per kuriuos Viduramžiais buvo įmanoma patekti į miestą. Pikk gatvėje esantys vartai pastatyti 1300 metais. XVI a. pradžioje jie buvo rekonstruoti, o šalia vartų pastatytas 25 metrų skersmens ir 20 metrų aukščio apvalus Storosios Margaretos patrankų bokštas. Šis statinys įvairiu laikotarpiu buvo naudojamas kaip parako ir ginklų sandėlis, kalėjimas, o šiuo metu jame įkurtas Estijos jūrų muziejus.
Maarjamägi pilis - buvusi Orlovo-Davydovo grafų šeimos vasaros rezidencija Talino priemiestyje (senasis miesto pavadinimas yra Revelis). Pagal juos dvaras buvo pavadintas Marienbergu grafo Marijos žmonos garbei. Po pergalės 1917 m.  aristokratiška šeima emigravo į Europą, o po kurio laiko pilis buvo pradėta naudoti kaip Olandijos konsulo rezidencija. Nuo 1975 metų čia įsikūręs Estijos istorijos muziejaus padalinys.
„Olde Hansa“ restoranas -  yra senamiestyje, buvusiuose turtingo pirklio namuose. Restoranas lankytojus vilioja antikvariniu interjeru. Dega žvakės, senovinių baldų stendai, stalai patiekiami su elegantiškais patiekalais, o vakarais skamba gyva muzika. „Olde Hansa“ meniu yra meškos kepsnys, briedžių troškinys, rožių žiedlapių pudingas, cinamono alus ir daugybė kitų patiekalų, įkvėptų senų receptų.

Kitos kelionių kryptys

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ