Šiaurės Airija

Šiáurės Airija – Jungtinės Karalystės dalis, esanti Airijos salos šiaurės rytinėje dalyje, geografiškai nepriklausanti Didžiosios Britanijos salai. Šiaurės Airija yra vos už 21 km nuo Škotijos krantų. Šiaurinė dalis uolėta; centre, arčiau pietų - derlingas slėnis; galiausiai vakarus, šiaurės rytus ir pietryčius dengia kalnai. Šiaurės Airija ribojasi su vienintele valstybe – Airija.
Šiaurės Airija apima didžiąją dalį istorinės Alsterio karalystės, todėl kartais yra vadinama Alsterio vardu. Šiaurės Airijoje yra 6 iš 9 istorinių Alsterio grafysčių (kitos 3 priklauso Airijos valstybei). Šiaurės Airijoje yra tik penki miestai turintys miesto statusą:  Arma (angl. Armagh), Belfastas (angl. Belfast), Deris (angl. Derry arba Londonderry), Lisbernas (angl. Lisburn) ir Niuris (angl. Newry)
Šiaurės Airija yra kampelis, puikiai tinkantis tiems, kurie mėgsta atostogas leisti tarp senų miestelių ir  tarp neįtikėtino gamtos grožio. Vietiniai peizažai yra tokie įspūdingi, kad kelia abejonių dėl savo tikrovės. Jie atrodo tokie pasakiški ir stebuklingi. Šiaurės Airijos regione, kaip ir visuose Didžiosios Britanijos regionuose, gausu pilių ir tvirtovių. Kasmet šalį aplankyti atvyksta turistai iš viso pasaulio norėdami pamatyti didelį kultūrinį palikimą. Šalis traukia kultūros festivaliais, muzikinėmis ir meno tradicijomis, tradiciniais alaus barais (pabais); žvejybos varžybomis. Nuo 1987 metų pabai yra atviri lankytojams ir sekmadieniais.
Nežinote, ką pamatyti Šiaurės Airijoje? Specialiai jums sukūrėme šį sąrašą, kuriame pateikiamos įdomiausios Šiaurės Airijos lankytinos vietos.


Titaniko muziejus

Rotušė

Belfastas  – didžiausias miestas Šiaurės Airijoje, Šiaurės Airijos sostinė. Tai senas, gana gilius viduramžius menantis Jungtinės Karalystės miestas, praeitą šimtmetį pagarsėjęs kaip svarbi laivų statyklą. Ne veltui Belfaste buvo sukonstruotas ir garsusis laivas Titanikas. Belfaste dar dabar galima pajusti senųjų viduramžių laikų dvasią, kurią mena išlikę statiniai, pilys. Čia kiekvienas ras ką pamatyti ir ką įdomaus nuveikti.
Belfasto pilis - turbūt didžiausias traukos centras šiame mieste. Ji yra šiauriniame miesto pakraštyje, ant kalvos, vadinamos Cave Hill vardu. Kaip jau turbūt ir supratote, atvykus čia ne tik pamatysite įspūdingą pilį ir sutvarkytą jos kiemą bei aplinką, bet ir miesto panoramą. Įėjimas nemokamas. Turistams bus įdomu aplankyti gražią Anglijos pilį su nuostabiu fontanu centre. Pirmame aukšte yra restoranas, kuriame dažnai rengiamos vestuvės, tokiomis dienomis neįmanoma patekti į pilį. Tačiau pasivaikščiojimas po sodą, užpildytą dekoratyvinėmis figūrėlėmis, paliks malonų pasivaikščiojimo įspūdį. Alėjose galite rasti 9 kačių figūras, kurios „išpildo“ norus.
Titanic Belfast - tai muziejus, supažindinantis su Titaniko istorija: jo statybomis ir tragiškai pasibaigusia pirmąja kelione į Niujorką 1912 m. balandį. Muziejus įsikūręs įspūdingame 6 aukštų pastate Queen’s Road gatvėje.
Parlamento rūmai - vadinami Stormontu, stovi to paties pavadinimo Belfasto rajone. Akinantis baltas neoklasikinis Stormonto parlamento pastato fasadas yra vienas žymiausių Belfasto pastatų, tačiau kuriame viešai lankytis negalima. Galima grožėtis pastatu iš tolo.
Rotušė - nepraeiti pro šį monumentalų pastatą centre, neįmanoma. Čia kerta daug autobusų maršrutų, todėl iš čia lengva nuvykti į bet kurią miesto vietą. Rotušės kieme dažnai vyksta socialiniai renginiai, įskaitant labdaros muges, lauko filmų peržiūras ir nemokamas ekskursijas su gidais.
Šv. Onos katedra yra Airijos protestantų dvasinis centras. Įspūdingos architektūros bažnyčia pakeri pro šalį einančiųjų žvilgsnius. 1989 metais pastatyta katedra puikiai perteikia romantizmo stilių. Šviesus akmuo architektūroje atskiria ją nuo kitų airiškų gotikos stiliaus bažnyčių. Šv. Onos katedros vidaus interjeras taip pat sužavi visus įžengusius į vidų. Vertingi meno kūriniai suteikia dar daugiau prabangos ir didingumo.
Alberto laikrodžio bokštas stovi Karališkoje aikštėje. 1865 metais pastatytas bokštas buvo skirtas karalienės Viktorijos vyrui princui Albertui pagerbti. 35 metrus siekiantis bokštas – viena iš lankomiausių Belfasto vietų. Turistus bokštas traukia ne tik istorija, bet ir tuo, kad architektai suklydo apskaičiuodami pastato medžiagas ir tai, kad ši vietovė buvo pelkėta. Dėl to Alberto laikrodžio bokštas šiek tiek pasviręs. Architektūros stilius atspindi prancūzų ir italų stilius.
Kvinso universitetas - XIX amžiaus viduryje atidarytas universitetas yra pirmoji valstybinė švietimo įstaiga mieste. Ši mokslo įstaiga patenka į geriausių šalies aukštųjų mokyklų 40, o pasaulio mastu į 300 geriausių universitetų sąrašą.
Crown Liquor Saloon pubas - atvykę į Airiją būtinai turite užsukti į pubą. Crown Liquor Saloon pubas yra vienas iš geriausių ir žinomiausių Šiaurės Airijoje. Jis pagal aptarnavimą ir gėrimų kokybę atitinka aukščiausius standartus. Istorinis pastatas iš išorės puoštas plytelėmis su logotipo mozaika, o viduje taip pat didelis dėmesys skiriamas mozaikoms. Viduje viešpatauja jauki atmosfera. Crown Liquor Saloon pubas – labai mėgstama ne tik vietos gyventojų pasisėdėjimų vieta, bet ir atvykusių miesto svečių.

Kas dar, jei ne Belfastas?
Šiaurės Airijos, Causeway Coast pakrantei prikabinta ir vienos iš gražiausių pasaulyje vietų etiketė. Ir tai padarė ne bet kas, o įtakingas kelionių gidas Lonely Planet. Šiaurės Airija dėl patrauklių gamtovaizdžių jau ne kartą buvo pasirinkta filmuoti daugelį populiarių serialų ir filmų. Iš visų jų išsiskiria vienas populiariausių istorinių televizijos serialų „Game of Thrones („Sostų karai“), pelnęs tarptautinę šlovę, daugybę apdovanojimų ir nominacijų už aktorių vaidybą bei specialiuosius efektus. Jeigu norite savo akimis išvysti seriale rodomas vietas, Belfastas ir jo prieigos bus pats įdomiausias kelionės tikslas!
Giant's Causeway (Milžinų kelias) - Šiaurės Airijos pajūryje, Antrimo grafystėje netoli mažo Bushmills miestelio susidariusi didžiausia lavos plynaukštė Europoje. Kelias apjuosia Causeway pakrantėje esančias uolas, o po to palaipsniui grimzta po vandeniu Škotijos link. Pagal legendą pavadinimą gavo iš milžino Fino Makulo, norėjusį nutiesti taką, kad jo mylimoji, gyvenanti Stafos saloje, galėtų ateiti pas jį nesušlapusi kojų… Apie 40 tūkstančių didžiulių akmeninių kolonų 40-50 cm pločio yra arti viena kitos, sudarydamos taką. Plačiausia tako vieta – 180 m, jis 150 m nusidriekęs į jūrą.
Old Bushmills Distillery - būti Airijoje ir nesusipažinti su viskio gamyba būtų tikrai neatleistina. „Bushmills“ yra seniausia spirito varykla ne tik Airijoje, bet ir visame pasaulyje. Ji buvo įkurta 1608 m., kai karalius Jokūbas I išdavė licenciją gaminti viskį Antrimo grafystėje kažkokiam Thomasui Phillipsui. Kaip prekės ženklas „Bushmills“ varykla buvo įregistruota 1784 m. Ši gamykla įsikūrusi Bushmills kaime, Antrimo grafystėje, ~85km nuo Belfasto į šiaurę. Šiandien tai vienintelė varykla Airijoje, gaminanti trigubai distiliuotą salyklo viskį. Tai ne tik gamykla, bet ir garsus kaip ir turizmo centras.
Carrick-a-Rede Rope Bridge  - kabantis virvinis tiltas jungia žemyną su mažyte Carrickarede sala. Jį sudaro ant virvių įtaisytos medinės lentos bei virviniai turėklai. Tiltas yra 20 metrų ilgio ir 30 metrų aukštyje tarp uolų. Pereiti tiltą, tikrai reikia drąsos. O perėjus atsiveria nuostabus kraštovaizdis – nutolusios Rathlino ir Škotijos salos, stačios pakrantės uolos.
The Dark Hedges - tai bukmedžių alėja, dar vadinama Tamsiosiomis gyvatvorėmis. Bukmedžių šakos persipynusios ir sudaro tankios lapijos tunelį. Tai vienas iš gražiausių pasaulyje medžių tunelių. Dark Hedges veda iki namo mažame Ballymoney miestelyje, 18 a. Stiuartų šeima siekdama nustebinti savo svečius šiais medžiais apsodino oficialų įvažiavimą į savo valdas. Po filmo „Sostų karai“ jis tapo dažniausiai fotografuojama vieta Šiaurės Airijoje. "Sostų karai“ seriale šią alėją matėme ne kartą – ji vaizduoja įžymųjį Karališkąjį kelią, kuriuo į Juodąją pilį prie Sienos, vyksta Arija Stark (Arya Stark) ir pagrindinis serialo veikėjas Jonas Snou (Jon Snow).
Mussenden Temple - šis pastatas buvo pastatytas XVIII a. pagal deivės Vestos šventyklos, esančios Tivolyje, netoli Romos, pavyzdį. Mussenden šventykla stovi ant 36 metrų aukščio uolos. Šventykloje galima susituokti.
Dunluce Castle - Antrimo grafystės pakrantėje esanti pilis tapo įkvėpimo šaltiniu Clive‘ui Staples‘ui Lewis‘ui rašant „Narnijos kronikas“.
Castlewellan Forest Park - miško parkas yra Castlewellan mieste Dauno grafystėje. Parkas užima apie 460 ha, įskaitant miškus ir 40 ha ežerą. Parko ypatybės yra Nacionalinis medelynas, Taikos labirintas ir Castlewellan pilis.
Marble Arch Caves (Marmurinės arkos urvai)- tai ko gero toliausia lankytina vieta nutolusi nuo Belfasto, ~130km. Tai plati karstinių urvų sistema, pavadinimas kurios gautas dėl netoliese esančio artefakto - Marmuro arkos, natūralios arkos virš Kladago upės, vardu. Dėl apšvietimo stalaktitai ir stalagmitai blizga kaip brangakmeniai, o trapūs mineraliniai šydai ir kalcito kaskados sudaro žvilgančias terasas. Specialūs takai leidžia lengvai patekti į įspūdingiausius urvų kampelius. Urve lankytojai sėda į elektrinę valtį ir plaukia ~10 min iki kitos prieplaukos, kur susilieja trys mažos požeminės upės. Čia kelionė laivu baigiasi, tada apie 1,5 km pasivaikščiojimas takais per apžvalgos aikšteles ir 154 laiptelių įveikimas išėjimui iš olos.
Golfo laukai - jei esate golfo žaidimo mėgėjas, Šiaurės Airija Jums ir patiks. Puikių golfo laukų čia pilna kur tik nepažvelgsi.


The Dark Hednes

Carrick-a-Rede Rope Bridge

Kitos kelionių kryptys

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ