Škotija – viena iš keturių šalių, sudarančių Jungtinę Karalystę. Škotija yra šiaurinėje Didžiosios Britanijos salos dalyje ir užima apie trečdalį jos teritorijos. Be pagrindinės šalies teritorijos, Škotiją sudaro ir keletas salynų: Šetlando, Orknio ir Hebridų salos. Pietuose ribojasi su Anglija. Rytuose Škotijos krantus skalauja Šiaurės jūra, šiaurėje ir vakaruose Atlanto vandenynas, pietvakariuose – Airijos jūra. Škotijos sostinė ir antras pagal dydį miestas – Edinburgas, kuris yra ir vienas didžiausių Europos finansų centrų.
Škotija yra mitais ir legendomis apipintas kraštas, kuris žavi keliautojus savo nuostabia gamta, tyru oru, istoriniu paveldu ir pilimis ant kalvų. Kraštas, kur gaminamas geriausias pasaulio viskis ir „gyvena“ garsiausia pasaulyje pabaisa Nesė.
Klimatas
Škotijoje vyrauja jūrinis klimatas. Per metus didžiąją laiko dalį būna vėsu, lietinga ir vėjuota. Temperatūrų svyravimai nėra dideli – vasaros vėsios, o žiemos šaltis švelnesnis vakarinėje pakrantėje, rytinėje - žiemą šiek tiek žvarbiau. Dėl nuo Atlanto vandenyno nuolatos atslenkančių ciklonų, oras būna labai nepastovus. Per dieną gali pasikeisti kelis kartus. Santykinai mažiausiai lietingas yra pavasario metas. Bet geriausia į Škotiją keliauti vasarą, nes temperatūra būna aukštesnė, malonesnė ir dienos ilgesnės. Be to galima pasigrožėti lauko gėlių žydėjimu.
Ką paragauti Škotijoje?
Škotijos virtuvė neturi kažkokių išskirtinų ypatybių, kurios būtų garsios visame Pasaulyje ir trauktų žmones į Škotiją vien paragauti maisto. Nepaisant to, maistas Škotijoje yra iš tiesų puikus.
Cullen Skink - tai tikrai skani žuvienė, kurią geriausiai valgyti tik šiek tiek šiltą. Ji pagaminta iš rūkytos menkės, moliuskų ir vėžiagyvių, dažniausiai pateikiama su grietine.
Hagis - tai maltomis kepenėlėmis, plaučiais ir širdimi prikimštas avies skrandis – tam tikra dešros rūšis. Jis dažniausiai patiekiamas su bulvių koše ir viskio padažu.
Cock-a-leekie soup - vištienos ir porų sriuba
Bannocks – avižiniai paplotėliai, panašūs į pas mus esančius avižinius sausainius. Avižos apskritai yra populiari grūdinė kultūra Škotijoje: įvairiai pagardinta skysta avižinė košė gali būti valgoma ryte ar pietus.
Viskis – tai pagrindinis eksporto produktas Škotijoje. Viskio gamyba šioje šalyje užsiimama šimtmečiais. Patys škotai juokaudami viskį vadina „gyvybės vandeniu“.
Transportas
Oro transportas. Škotijos teritorijoje prie didžiųjų miestų veikia 5 tarptautiniai ir keletas vietinio susisiekimo oro uostų. Iš jų galima greitai pasiekti kitus Britų salų miestus, Europos, Šiaurės Amerikos bei Azijos šalis.
Vandens transportas. Kadangi Škotijos teritoriją sudaro keli šimtai salų, tai susisiekimas vandeniu nuo seno buvo svarbus. Šalyje veikia nemažai keltų kompanijų, tokių kaip Caledonian MacBrayne, Northlink Ferries, Stena Line, DFDS, P&O, Western Ferries (Clyde) ir kitos.
Žemės transportas. Škotijoje puikiai išvystytas autobusų viešojo transporto tinklas. Paskaičiuota, kad net 95 proc. Škotijos gyventojų gyvena ne toliau kaip 5 min. kelio iki artimiausios autobusų stotelės. Geležinkelių tinklas taip pat plačiai išvystytas. Iš beveik 3000 km. ilgio geležinkelių, 700 km. yra elektrifikuoti.
Lauktuvės
Škotiškas viskis - sakoma "Blogo škotiško viskio nėra. Yra geras ir geresnis".
CADBURYS saldumynai - tai gardžiausi šokoladai, saldainiai, sausainiai… Edinburge yra šių gardėsių fabrikas.
Kiltai – languoti škotų sijonai ir kiti rūbai.
Gaminiai iš vilnos - šalikai, pledai, kepurės ar megztiniai ilgai tarnaus, taip primindami Škotijoje praleistą laiką.
Škotiška arbata - kalnų žoleles su įvairių uogų bei vaisių priedais. Puikus priedas prie arbatos gerų škotiškų avižinių sausainių rinkinys.
Svarbiausi miestai: Glazgas (Glasgow - didžiausias miestas), Edinburgas, Aberdinas (Aberdeen), Dandis (Dundee), Invernesas (Inverness), Stirlingas (Stirling)