Lietuva

Lietuvos vėliava.png
Lietuva – oficialiai vadinama Lietuvos Respublika (LR; Lietuva) – yra demokratinė respublika Baltijos jūros pietrytinėje pakrantėje. Dalinama į penkis regionus: Aukštaitija (centras Panevėžys), Žemaitija (centras Telšiai), Suvalkija (centras Marijampolė), Dzūkija (centras Alytus), Mažoji Lietuva (centras Klaipėda, Šilutė). Regionai apibrėžiami pagal kultūrinius požymius - tradicijas, tradicinį gyvenimo būdą, dainas, pasakojimus ir pan.
Nuo 2004 m. Lietuva yra viena iš Europos Sąjungos valstybių įeinant į Šengeno erdvę, kurioje nėra pasienio kontrolės. Nuo 2015 m. valstybė priklauso Euro zonai.

Geografinė padėtis. Lietuva ribojasi su Latvija, Lenkija, Baltarusija ir Rusijos Federacija (Kaliningrado sritimi). Lietuva apima 65 286 km² plotą. Bendras Lietuvos sienos ilgis – 1 732 km. Baltijos jūros pakrantės ilgis – 90,66 km. Lietuvos ir Baltarusijos bei Lietuvos ir Rusijos Federacijos siena kartu yra ir Europos Sąjungos išorinės sienos.

Klimatas - Lietuva yra vėsiojo vidutinio klimato zonoje su vidutinio šiltumo vasaroomis bei vidutinio šaltumo žiemomis. Vidutinė temperatūra vasarą gali siekti 17-20 °C, žiemą - minus 3 - 5  °C. Kelios savaitės vasarą gali pasitaikyti itin karštos (iki 30 °C), kaip ir žiemą būna labai šaltų (iki -25 °C) periodų.
 
Lietuvos gamta. Lietuvos kraštovaizdyje vyrauja lygumos ir neaukštos kalvelės, nusėtos ežerų ir išraižytos upių. Ilgiausios upės – Nemunas (937 km), Neris, Šešupė. Didžiausi ežerai – Drūkšiai, Dysnai, Dusia, Sartai. Šalyje įsteigti penki nacionaliniai parkai ir keturi draustiniai. Miškai dengia beveik 33% šalies teritorijos. Šalis turtinga natūralia gamta, unikaliais gamtos kampeliais, todėl kelionės po Lietuvą populiarios tarp gamtos mylėtojų iš įvairių šalių.
Kelionės po Lietuvą – puikus pasirinkimas savaitgalio ir artimoms pažintinėms kelionėms autobusu. Keliauti Lietuvoje su gidu patiks tiems, kurie neturi ilgų atostogų, yra pavargę nuo tolimų, ilgų, varginančių maršrutų ir norėtų pažinti nuostabią gimtąją šalį, kuri atrasti siūlo labai daug. Nuostabūs gamtos turtai, unikalus istorinis palikimas, menantis turtingą praeitį – visa tai ir dar daugiau pasiūlyti turi artima, sava ir iki galo dar nepažinta gimtoji šalis. Nebūtina važiuoti daug kilometrų, norint patirti dar nepatirta, atrasti dar neatrasta.
 
Garsiausios Lietuvos lankytinos vietos.
Didžiausias šalies turtas – gamta. Gražiausiose regionų vietose, kur didžiausios istorinių vertybių sankaupos, įkurti nacionaliniai Kuršių Nerijos, Aukštaitijos, Žemaitijos ir Dzūkijos parkai. Trakų istorinis nacionalinis parkas garsus didžiausia Centrinėje ir Rytų Europoje Salos pilimi. Kuršių Nerija įtraukta į UNESCO Pasaulio gamtos paveldo sąrašą kaip vienas gražiausių ir unikaliausių Europos kraštovaizdžių, keliautojus žavi unikali visų keturių Neringos gyvenviečių – Nidos, Preilos, Pervalkos ir Juodkrantės architektūra. Tai puiki vieta tiek mėgstantiems ramybę, tiek judrų poilsį. Įdomi Lietuvos istorinė praeitis paliko nemažai kultūrinio palikimo. Šalyje labai gražus mūrinės architektūros – gotikos, klasicizmo ir ypač baroko paveldas: bažnyčios ir vienuolynai (per 900), didikų rūmai, dvarai (per 600). Lietuvoje yra 10 įvairaus laikotarpio, paskirties ir stiliaus pilių; keletas unikalių gynybinių įtvirtinimų bei apie 1000 piliakalnių. Specifinis yra sovietinio laikotarpio paveldas. Įspūdinga to laikotarpio skulptūrų kolekcija eksponuojama Grūto parke. Kernavė - vienintelis Baltijos šalyse penkių piliakalnių kompleksas, buvusi pirmoji Lietuvos sostinė. Tik šioje vietovėje geriausiai galima pajusti baltų priešistorę ir Lietuvos valstybės ištakas. Keliautojus taip pat traukia Europos geografinis centras, Lietuvos liaudies buities muziejus Rumšiškėse, Kryžių kalnas, sostinė Vilnius, Panemunės pilys ir piliakalniai, Rambyno kalnas, Lietuvos jūrų muziejus, Ventės ragas ir Lietuviškoji “Venecija“. Kūną atgaivinti kviečia gydomieji kurortai Druskininkai ir Birštonas, kur gydymui naudojamas gydomasis purvas prilygsta garsiausiųjų Europos gydomųjų kurortų purvui, o sielą - naktinis žvaigždžių stebėjimas Molėtų observatorijoje.
Kelionės po Lietuvą - ekonomiškas būdas numalšinti troškulį keliauti, pakeisti pabodusią aplinką, pažinti ir įvertinti savo krašto istoriją ir palikimą. 
 
Populiariausi suvenyrai: tautodailės, gintaro dirbiniai, papuošalai, drožiniai, keramika, gaminiai iš lino, medus ir kt.
 
1989 metais, naudodami gravitacijos centrų metodą, Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai nustatė, kad Europos geografinis centras yra Lietuvoje. Tai vos keletas valandų skrydžio iš Europos sostinių, kur lengva atvažiuoti autobusu, traukiniu ar atplaukti laivu.
Taigi sveiki atvykę į Šiaurės Europos šalį, į patį Europos centrą, į Lietuvą!

 

Nepraleisk geriausių pasiūlymų, naujienų ir patarimų! PRENUMERUOK NAUJIENLAIŠKĮ