Prancūzija – šalis Vakarų Europoje, turinti užjūrio teritorijų visame pasaulyje. Šalis iš pietų į šiaurę driekiasi nuo Viduržemio jūros iki Lamanšo sąsiaurio ir Šiaurės jūros, iš rytų į vakarus nuo Reino iki Atlanto vandenyno. Pietuose ribojasi su Ispanija ir Andora, šiaurėje su Vokietija, Belgija, Liuksemburgu ir Šveicarija, o rytuose — su Italija ir Monaku. Su D. Britanija jungiasi Eurotuneliu.
Prancūzija – šalis, kurioje istorinis paveldas harmoningai dera su moderniu pasauliu. Prancūzija garsėja ilgiausia Europoje pakrante, gražiausiais kalnais, 31 į UNESCO sąrašą įtrauktu objektu, Paryžiumi, menu ir ekstravagancija, nedideliais romantiškais Viduržemio jūros miesteliais, vynais, kvepalais, romantiška meile ir mada. Prancūzų virtuvė yra viena rafinuočiausių Europoje, valgio gaminimas ir valgymas yra prancūzų kultūros ir gyvenimo būdo dalis.
Klimatas Prancūzijoje. Prancūzijoje vyrauja vidutinių platumų bei Viduržemio jūros klimatas. Tai – didelė šalis, todėl klimatas atskiruose regionuose skirtingas. Apskritai žiemos čia nėra labai šaltos, Viduržemio jūros regione – drėgnesnės, švelnesnės, o vasaros karštos, sausos. Vidutinė metinė temperatūra svyruoja nuo 10 °C šiaurėje, iki 16 °C pietuose (Viduržemio jūros pakrantėje, Korsikoje) ir rytuose. Žiemą kalnuose iškrenta daug sniego, todėl susidaro puikios sąlygos žiemos sportui.
Prancūzijos virtuvė. Prancūzija – tai didinga gastronomija. Šalies virtuvė garsi visame pasaulyje, ir, žinoma, ne be reikalo. Kiekvienas Prancūzijos regionas turi savo išskirtinius valgius. Prancūzijos gyventojai patiekalams naudoja daug daržovių ir šakniavaisių, itin mėgsta paukštieną, jūros gėrybes. Sūris – prancūzų virtuvės karalius. Prancūzijoje daugiau negu 300 sūrio rūšių. Pusryčiams būtinai paragaukite šviežiai keptų sviestinių ragelių (kruasanų), arba prancūziškų lietinių (pranc. crepe). Pietūs – svarbiausias dienos valgis, tad pasimėgaukite sočiais mėsos patiekalais, žvėriena, nuostabiomis sriubomis. Galiausiai viską vainikuos gero prancūziško gėrimo taurė.
Šventės ir festivaliai Prancūzijoje. Čia tikrai nustebins prancūzų festivalių gausa, nuo meno, religinių, muzikos festivalių, iki šokolado ar vyno ar švenčių. Nicos karnavalas – vienas iš didžiausių pasaulyje. Jis vyksta vasario mėnesį ir stebina spalvingais gėlių, šokėjų, šviesų eisenomis. Vienas iš žymiausių festivalių Prancūzijoje – Kanų filmų festivalis gegužės mėnesį. Tai yra tikras žvaigždžių spindesys žemėje! Gruodžio mėnesį vyksta įspūdingas šviesų festivalis Fête des Lumières Liono mieste, pritraukiantis didžiules turistų minias.
Lauktuvės iš Prancūzijos. Mūsų patarimai, ką atvežti lauktuvių draugams ir giminaičiams: šokoladus, migdolinius orinukus (pranc. macaron), karameles, sūrius, antikvarinius radinius, senus atvirukus, meno kūrinius, aksesuarus, kvepalus, kosmetiką, arbatą, prieskonines žoleles, levandas.